Vesnický fotbal začíná pomalu ale jistě bojovat o své místo na slunci. I když to v současné době nikterak dramaticky nevypadá, problém s nedostatkem hráčů fotbalu se pozvolna projevuje. Zatímco v roce 2002 hrálo okresní fotbalové soutěže dospělých 45 týmů, v letošní sezoně je jich o devět méně.

Fotbalu na Rakovnicku se totiž nedostává „nové krve“. Při pohledu na výpis okresních mládežnických soutěží je jasné, že na Rakovnicku doslova tristně chybí některé ročníky. Marně byste ve výpisu soutěží hledali okresní přebor dorostu, starší žáky. Okresní soutěže končí u mladších žáků.

„Syna vozíme na florbal. Baví ho to. Oproti hokeji to není tak náročný sport,“ řekla Deníku Monika Nachtigalová.

„Matyáš jezdí na kole s tátou, jezdí plavat. Tatínek ho sice na zahradě učí kopat do balonu a přemlouvá, zda nechce zkusit, ale zatím nic,“ řekla Petra Vyskočilová.

A právě dostupnost ostatních sportů je pro fotbal velkou konkurencí. Proč? Nejsou příliš drahé, rodiče na ně mají.

„Děti mají dnes mnohem více možností sportovat. Dříve defakto byl jen hokej anebo fotbal. Hokej byl spíše pro ty bohatší rodiny, u fotbalu stačilo koupit kopačky, triko, ještě tak tepláky. I proto devadesát procent dětí šlo kopat do mičudy. Dnes mají děti možností na rozptýlení opravdu hodně, navíc si myslím, že současné děti jsou i línější. Některým stačí sedět v parku a koukat do telefonu,“ sdělil Rakovnickému deníku předseda Okresního fotbalového svazu Rakovník Josef Váňa.

A bude hůře!

Už nynější nedostatek mladých hráčů působí komplikace velkým fotbalovým klubům v Rakovníku.

„Dříve se dost hledělo na kvalitu, dnes, bohužel, musíme hledět i na kvantitu. Mládežnické týmy už tak nejsou výkladní skříní toho nejlepšího z okresu,“ reagoval na dotaz Deníku Marek Tvrz, člen výkonného výboru SK Rakovník.

Fotbalové kluby v Rakovníku se tak snaží stáhnout fotbalovou mládež pod svá křídla a postupně hráče vychovávat i pro svá dospělá mužstva. „I přesto, že nyní jsou se sháněním hráčů do mládežnických kategorií problémy, věřím, že přijdou populačně silnější ročníky a situace se do budoucna zlepší,“ dodal Marek Tvrz.

Jedná se ale zřejmě o světlejší budoucnost týkající se mládeže ve velkých klubech. Fotbalové kluby v jednotlivých obcí budou čelit nedostatku hráčů i nadále. Za několik let se ale přesune do pater dospělých. Jak už bylo zmíněno v úvodu, jen za posledních 16 let ubylo 9 dospělých mužstev.

„Generace opravdových fotbalových srdcařů postupně vymírá. Vše spěje k tomu, že v budoucnu budou větší problémy i u dospělých. Když se pohybuji po okresních trávnících, vidím na hřištích stále stejné tváře. Jsou to lidé, kteří hrají v týmu i přes dvacet let a dovolím si tvrdit, že právě oni drží okresní fotbal na svých bedrech. Bez nich by zřejmě již fotbal v řadě obcí vymřel,“ nechal se slyšet Josef Váňa s tím, že v dnešní době svoji důležitou roli hrají i peníze.

Možné řešení?

Fotbalová asociace České republiky si podle Josefa Váni vážnost situace uvědomuje, stejně tak jako absenci tréninkových středisek, a snaží se k tomu nějakým způsobem vrátit. Nově by tak v každém okrese měl fungovat trenér mládeže, který by byl placen fotbalovou asociací a jeho hlavním úkolem by bylo se nejen starat o mládežnické týmy, ale i vzdělávat trenéry. „V současné době máme několik zájemců, ve spolupráci se šéfem komise mládeže Středočeského kraje Milanem Komarníkem vybíráme potenciálního trenéra. Ten by se ale nestaral jen o výběry, ale jeho úkolem bude i ukazovat práci s dětmi, jak správně děti trénovat,“ doplnil Josef Váňa.