Cesta vlakem do centra hlavního města naší země nebude již tak komplikovaná. V noci z pátku na sobotu bude opět naplno obnoven provoz železniční trati mezi Rakovníkem a Masarykovým nádražím v Praze. Spousta cestujích si tak může konečně oddechnout. Ne však na dlouho.
Na trase Rakovník – Masarykovo nádraží byl uzavřen úsek od stanice Dejvická až po Masarykovo nádraží, z důvodu pokračující výstavby tunelu Blanka.

V pátek večer jako první projede znovuotevřenou tratí osobní vlak z Rakovníka, který vyráží z nádraží ve 22:07. V opačném směru projede tímto úsekem jako první vlak Os 9800, který odjíždí podle pravidelného jízdního řádu z Prahy Masarykova nádraží do Kladna-Ostrovce v 0:30. Tento vlak ještě zastaví v provizorní zastávce Praha-Gymnasijní, a to pro případ, že by v této zastávce ještě čekali cestující. Současně s tímto půlnočním spojem pojede v noci z pátku na sobotu ještě vlak Os 35712, který odjíždí z Prahy hl.n. přes Prahu-Zličín do Kladna-Ostrovce v 0:30.

„Výluka tak skončí podle dohodnutého harmonogramu mezi městem a společností Metrostav a Českými drahami. Byla vyvolána pokračující stavbou tunelů Blanka a Správa železniční dopravní cesty ji využila k řadě prací na trati, včetně úprav budovy nádraží Dejvice,“ uvedl tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy Jiří Wolf.

Jak informoval tiskový mluvčí společnosti Metrostav František Polák, během výluky byla jednak založena nová (východní) třetina budoucího kapacitního přemostění Svatovítské ulice přes Buštěhradskou dráhu. Na východní straně nádraží Dejvice u stanice metra Hradčanská byly přeloženy inženýrské sítě - kanalizace, voda, plyn a řada kabelů. Zároveň byla vybudována část konstrukce budoucích tunelů Blanka a posunuta železniční kolej do prostoru, kde nebude kolidovat s pokračující stavbou.

Podle námi zjištěných informací, bude provizorní vlaková zastávka Gymnasijní mimo provoz, ale zůstane zachována s ohledem na výluky předpokládané v budoucnu. Jedna by se měla uskutečnit ještě letos, pravděpodobně na podzim, druhá pak na jaře příštího roku. Během těchto výluk bude Správa železniční dopravní cesty pokračovat v pracích na trati.

Etapy výluky
Výluka, jež byla způsobena pokračující stavbou tunelu Blanka nedaleko nádraží v Dejvicích, byla rozdělena do dvou etap. V prvním období od 18. května do 13. června končily vlaky přímo na nádraží v Dejvicích. Druhá etapa pak byla načasována od 14. června a práce skončili 31. července. O dalších plánovaných omezeních dopravy vás budeme včas informovat.