Stavby úseků Nové Strašecí-Řevničov a obchvat Řevničova byly dokončeny s předstihem a podobně by mohla dopadnout i dostavba celé D6. „Nyní otevíráme dva celkem desetikilometrové úseky, které nebyly úplně jednoduché. V rokli nad Krušovickým potokem bylo komplikované podloží, což se projevilo až v průběhu stavby, stavební firmy to ovšem zvládly dobře.

Další pětikilometrový obchvat Lubence bude hotov v příštím roce. Jsem rád, že po letech odkladů se dostavba skutečně rozběhne. I díky novému zákonu věříme, že dálnici do Karlových Varů jsme schopni dokončit minimálně o rok dříve, tedy v roce 2025,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

Nové úseky dálnice D6 odvedou tranzitní dopravu mimo zastavěná území obcí, úlevy se tedy dočkají zejména Řevničov a Krušovice. Kromě zlepšení životních podmínek místních se také sníží riziko nehod chodců a cyklistů, klesne imisní zátěž a sníží se hluk v obytných zástavbách a zlepší se celková dostupnost regionu, což zvýší jeho atraktivitu pro investory i občany.

Most vedoucí nad dálnicí D6. Nachází se na silnici III/2372, která spojuje Třtici a oblast U Nádraží Řevničov.
Blíží se stavba dalšího úseku dálnice D6

„Úleva to pro nás bude určitě značná, myslím si, že většina řidičů jedoucí tímto směrem bude dálnici využívat. Trošičku mají někteří obavy, že vlevo v jednom úseku nejsou protihlukové stěny, tak aby zde nebyla větší hlučnost. Bylo nám ale slíbeno, že se budou dělat protihlukové zkoušky, tak by snad mělo být vše v pořádku,“ uvedla krušovická starostka Markéta Fröhlichová (STAN).

Také novostrašecký starosta Karel Filip (ČSSD) zdůraznil, jak je otevření dalšího úseku dálnice pro město důležité, obzvlášť poté, co v letošním roce jeho občané museli snášet velké množství uzavírek a objížděk. „V dopravě se nám velice uleví, neboť řidič budou moci vyjet pohodlně nejen na Prahu, ale i druhým směrem a u kruhového objezdu už nebudou tak velké fronty. Důležité je to pro město i z hlediska bezpečnosti, neboť naši hasiči vyjížděli pravidelně každý rok k nějakému smrtelnému úrazu hlavně k Bucku, kde to bylo velmi nebezpečné,“ upozornil novostrašecký starosta Karel Filip.

Opravovaný úsek dálnice D1 na mostě přes údolí Sázavy ve Hvězdonicích na Benešovsku na snímku z 10. listopadu 2020
Celková modernizace dálnice D1 skončí v příštím roce. Zima bude bez omezení

Také na všech zbývajících úsecích D6 již probíhá intenzivní příprava. Znatelný pokrok nastal v přípravě stavby dalšího více než šest kilometrů dlouhého úseku D6 kolem Krupé, kde Ředitelství silnic a dálnic zbývalo v průběhu listopadu získat poslední čtyři pozemky. Aktuálně je vypořádáno 97,30 % pozemků. Úsek kolem Krupé bude přímo navazovat na část u Krušovic.

„Aktuálně jsme vypsali výběrové řízení na stavbu D6 Krupá, přeložka, kterou zahájíme v příštím roce. A věřím, že se nám do konce roku 2021 podaří připravit i obchvat Hořesedel a Hořoviček,“ představil nejbližší plány generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.