„Je to jedině dobře, že odtud barabizna zmizí. Viděl jsem tu hrát si i děti uvnitř. A jak je vidět, dům už skoro nedržel pohromadě," řekl Karel Suchý, který středeční demolici sledoval z parkovací plochy.

Demolice bude stát město Rakovník bezmála dvě stě třicet tisíc korun. To je částka o zhruba sto tisíc korun větší, než se kterou počítalo vedení rakovnické radnice.

„Původní odhad byl okolo sto padesáti tisíc korun, když jsme však zakázku poptali, byla nejnižší cena daleko vyšší. Do výběrového řízení se nám přihlásily celkem dvě firmy," řekl Rakovnickému deníku starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl. Ten si začátek demolice nenechal ujít. 

„Z naší strany jsme na demolici připraveni, máme firmu, která ruinu zboří. Čekáme na nabytí právní moci na zapsání majetku do katastru nemovitostí a čekáme na povolení ze stavebního úřadu," nechal se koncem září slyšet starosta Zdeněk Nejdl.

Pozemek v Trávnické ulici tak město Rakovník po devíti letech získalo od Jednoty Rakovník. Právě vedení společnosti dům s pozemkem v roce 2005 koupilo kvůli tomu, aby mohlo rozhodovat o tom, co v jejím sousedství vyroste za stavbu. V médiích se totiž objevily spekulace, že by vedle sídla Jednoty Rakovník mohli investoři vybudovat další supermarket. Toho se vedení společnosti obávalo. Intenzivnější jednání o ruině v Trávnické ulici se začala vést na přelomu roku 2010 a 2011. Tehdy Rakovničané požadovali po radnici, aby toto městské zákoutí zvelebila, a to nejen odstraněním rozpadlého domu, ale také zkvalitněním povrchu odstavné plochy. Dost často se zde totiž vyskytovaly výtluky hluboké i více jak deset centimetrů.

Jednání mezi městem a vedením společnosti však vázla kvůli stanovené ceně. Vedení Jednoty Rakovník ještě do května letošního roku požadovalo za rozpadlý dům s pozemkem částku šest set tisíc korun. Takovýto požadavek byl ovšem pro přední představitele města Rakovník nereálný.

„Cena za zhruba sto dvacet metrů je děsivá. Vychází na částku okolo pěti tisíc korun za metr čtvereční," řekl počátkem letošního roku starosta Zdeněk Nejdl.

Zhruba v polovině roku přišlo vedení radnice s řešením. Zdeněk Nejdl sdělil, že Odbor správy majetku Městského úřadu Rakovník přišel na to, že Jednota Rakovník využívá v Huřvinách pozemek, který je ve vlastnictví města. 

„Oslovili jsme proto vedení Jednoty ohledně možné směny pozemků. Před konáním zastupitelstva jsme pak obdrželi od předsedy představenstva Jednoty Rakovník Pavla Březiny souhlas," informoval tehdy Zdeněk Nejdl.

Přitom ještě koncem května to vypadalo, že vedení města se jen tak s Jednotou Rakovník nedohodne. Vedení města totiž chtělo pozemek odkoupit, a to za zhruba čtvrt milionu korun. S tím vedení Jednoty nesouhlasilo a trvalo na ceně šest set tisíc korun, a to také především kvůli tomu, že od původních majitelů nemovitost koupili za pět set padesát tisíc korun. Rakovničtí zastupitelé tak začali uvažovat o tom, jak vedení společnosti donutit, aby si objekt alespoň zabezpečila.