Rakovnickým podnikatelům i některým zastupitelům se nelíbí, že plocha pro výstavbu Teska má nového vlastníka, aniž by o tom veřejnost věděla.

Nejasnosti
Město pozemek za 24 milionů prodalo firmě Qinn Invest z Chomutova. Dnes ovšem patří výše zmiňované firmě De Iure. Zastupitele na to upozornila rakovnická podnikatelka Hana Tošnarová. Ovšem podle vedení radnice to není nic, co by neodpovídalo znění smlouvy, kterou předloni v prosinci zastupitelé při prodeji 25 tisíc metrů čtverečních schválili.

„Ve smlouvě je bod, který převod pozemku na třetí osobu umožňuje. Naši právníci potvrdili, že v developerském prostředí to není nic výjimečného,“ řekl k tomu místostarosta Luděk Štíbr (ODS). „O této možnosti nikdo občanům neřekl, stejně jako o tom, že na pozemku nevyroste jen obchodní centrum typu Tesco, ale objekty hned dva,“ pokračovala Tošnarová.

De Iure si totiž požádala o územní rozhodnutí na výstavbu druhé haly o přibližně stejné výměře jakou bude mít Tesco – tedy cca pět tisíc metrů čtverečních. Ve druhé hale by mělo podnikat seskupení pod názvem MyBox. Vzniknout by zde mělo kolem sedmi obchodů. O vydání územního rozhodnutí si ale De Iure požádala jen pár dnů po podepsání kupní smlouvy – na začátku dubna.

Tesco i MyBox by měly podle informací z radnice otevírat v polovině listopadu. Do pozemků a na výstavbu bude muset De Iure vložit kolem 200 milionů korun. Socha bude přesunuta nad Jamku, místo křižovatky bude nový kruhový objezd, počítá se zde i s autobusovou zastávkou. „Jsem připraven pokusit se na všechny vaše připomínky reagovat, jsem ochoten vše vysvětlit. Zásadně ale odmítám, že by byl porušen zákon, nebo že bych podepsal něco, čím mne nepověřilo zastupitelstvo,“ komentoval vystoupení rakovnické podnikatelky starosta města Zdeněk Nejdl (ODS). Zároveň dodal, že další výstavba na pozemku pod sv. Vojtěchem je nyní již plně v režii nového vlastníka a vedení radnice do jeho dalších záměrů může nyní jen těžko zasahovat.

„Ať celou záležitost ohledně prodeje pozemku a následné rozrůstající se výstavby prošetří kontrolní výbor zastupitelstva,“ navrhl Chládek. Zastupitelé včetně starosty tento návrh přijali. Výsledek kontroly by měl být znám na zářijovém zasedání zastupitelů. Pokud se ovšem najde závažné pochybení, které by mohlo směřovat k podání trestního oznámení, sejdou se zastupitelé kvůli této problematice mimořádně již během prázdnin.