Větší výskyt se v poslední době objevil ve třech zařízení pro seniory, což potvrdila i mluvčí Krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. „Nelze vyloženě mluvit o ohniscích, ale v domovech pro seniory to poměrně dost naskočilo, celkem je zde 76 případů. V jednom domově máme nové ohnisko, zatím je potvrzen jeden případ, ale ostatní se testují, takže to může ještě naskočit. Kromě těchto zařízení probíhá přenos komunitně,“ uvedla.

Jedná se především o domovy pro seniory v Rakovníku a Novém Strašecí. V prvním jmenovaném je aktuálně nemocných 15 klientů a zhruba stejný počet zaměstnanců, za uplynulý měsíc ovšem bylo nakaženo již 24 klientů a covid prodělala asi polovina ze 60 zaměstnanců. „ Nejzatíženější je samozřejmě zdravotní úsek, přímá péče a také úklid. Zde byly úbytky markantní a proto sem přeřazujeme zaměstnance i z jiných úseků, nabíráme brigádníky. I díky tomu, že personál pracuje s enormním nasazením zatím situaci bohudíky zvládáme,“ uvedl ředitel Domova Na Zátiší Pavel Jenšovský.

Několik desítek pozitivních klientů a pacientů je také v novostrašeckém domově, kde bylo přistoupeno k několika striktním opatřením k zamezení dalšímu šíření.

Vedení města Nové Strašecí, které eviduje zhruba tři stovky nemocných covidem-19 v reakci na epidemiologickou situaci na pondělním zasedání krizového štábu přistoupilo k dezinfekci domova seniorů i mateřských škol a podniká i další kroky. „Tento týden proběhne testování klientů, kteří byli negativní. Klienti, kteří prošli covidem, se netestují. Domluvili jsme se s hasiči na denní dezinfekci vnitřních prostor domova. Jednáme i o tom, že by děti ošetřovatelek z domova seniorů mohly být umístěny do základní školy, která je nyní určena ke krizovým situacím,“ přiblížil starosta města Karel Filip (ČSSD).

Na krizovém štábu se řešila také možnost uzavření mateřských škol, kde se rovněž množí případy nakažených. V nejbližší době dojde k dezinfikování mateřinek, kde se nákaza objevila, pověřené osoby budou rovněž kontrolovat střídání služeb na městském úřadu, dodržování vládních opatření a vedení města přechází na distanční komunikaci.

Krizový štáb zasedl také v Rakovníku, kde je aktuálně necelých 600 nakažených a řešil zejména požadavky od vedoucích organizací, které jsou v majetku města. Rakovník jako obec s rozšířenou působností musí rovněž zajistit prostor pro nakažené nebo lidi v karanténě. Ten je vymezen v ubytovně na Hané, která byla vybrána již na jaře, avšak prostory se nakonec nezaplnily. „Umisťováni zde mají být bezdomovci, osoby vyloučené z důvodu domácího násilí, nakažení a lidé v karanténě. Každý ze štábu má na starosti něco jiného, aby byl chod zcela zajištěn a lidé zde byli schopni pobývat. Doufám, že jich bude co nejméně, protože je to ekonomicky velmi náročné a nikdo nám na provoz nepřispěje,“ vysvětlil starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).

Město také potřebuje dovybavit městské strážníky ochrannými prostředky, neboť jsou denně v bezprostředním kontaktu s lidmi, kteří mohou být infikováni. „Jedná se nejen o rukavice, respirátory či roušky, ale i skafandry v případě styku s někým, kdo je evidentně nakažený,“ přiblížil Štíbr.

Vedení města bylo rovněž nuceno přistoupit k dočasnému uzavření odboru dopravy, a to z důvodu nárůstu nakažených mezi zaměstnanci a jejich rodinnými příslušníky.