Ale že válejí? To ví asi málokdo. Vidět holuba, jak válí, není zcela běžné. Válení totiž ovládají jen některá plemena. Tohle umění ovládá dokonce holub od nás. Jmenuje se Rakovnický kotrlák.

Drobný sportovní holub při letu metá kotrmelce dozadu. Dokáže to i několikrát po sobě. A tohle tzv. válení je u něj jakýsi projev radosti a dobré kondice. Však také jedinci, kteří dobře válejí, jsou pýchou každého chovatele.

Historie
Historie chovu Rakovnického kotrláka začíná před pěknou řádkou let. Rakovnický kotrlák patřil do skupiny takzvaných purclíků. Ti byli ve Vídni a v Praze pářeni s malými indiánky (pražskými a saskými). Tím byl položen základ nové epochy chovu krátkozobých holubů ve střední Evropě. Holubi byli dále šlechtěni dalšími plemeny – krátko- a střednězobý valivý.

Purclíci nezapadali pro svůj způsob letu do koncepce chovu letáků a přestali být oblíbeni.Zcela nevymizeli jen díky několika skalním chovatelům na Rakovnicku.

Podobní holubi tu existovali možná už před dvěma sty lety. Rakovničtí kotrláci byli postupně přešlechťováni a upravováni.  Ale nikdy ne zcela přešlechtěni do jiné podoby. Rovněž se nezměnil způsob letu.

Děd Josefa Haunera, jehož paměť sahá až do dvacátých let 19. století, vzpomíná, že v Rakovníku bývali kotrláci, kteří létali do polí od Vysoké brány směrem až k Olešné a nápadně váleli.

Rakovničtí kotrláci mají od roku 1920 svůj standard. Od počátku dvacátého století se kotrláci chovali například ve Hředlích, v Kroučové, Nesuchyni, Olešné, Petrovicích a Ryšíně. V roce 1921 vyšel první vzorník Rakovnického kotrláka. Po druhé světové válce se chov pomalu vzpamatovával.

V Rakovníku vznikl klub Rakovnického kotrláka za účasti třinácti chovatelů 1. ledna 1961. Zakládající členové byli z Rakovnicka, Žatce a středočeského okolí. V prvním roce měl dvacet sedm členů. Předsedou byl zvolen Josef Hauner.

V sedmdesátých letech se členská základna rozrůstá. Předsedou je Květoslav Franče z Pavlíkova. V prosinci roku 1974 se uskutečnila v Rakovníku První speciální výstava Josefa Haunera. Vystaveno bylo 175 kotrláků.

Od roku 1992 klub pořádá opět speciální výstavy v Lužné u Rakovníka. V současnosti má klub zhruba šedesát členů z celé republiky, dokonce i ze Slovenska a z Německa. Naposledy se speciální výstava uskutečnila na výstavišti v Lysé nad Labem.

„Důvod byl jednoduchý. Chceme, aby se Rakovnický kotrlák co nejvíce rozšířil a nebyl známý jenom na Rakovnicku,“ vysvětlil Václav Drexler, chovatel a člen klubu Rakovnických kotrláků. Současným předsedou je Pavel Barna z Chomutova. Kromě výroční členské schůze a speciálních výstav chovatelé pořádají letní setkání u chovatele na Litoměřicku.

Více se o historii tohoto zajímavého plemene dočtete v knize Rakovnický kotrlák od Miroslava Mašaty. Odtud byly čerpány i následující informace.