Stany, ve kterých se vystavené stromy nabízejí, stojí u každého většího marketu, kde je lidem zruční prodejci ořežou i zabalí. Kdo by si však chtěl z výběru vánočního stromečku udělat opravdovou událost, může zajet na některou z lesních plantáží. Na Rakovnicku už osmnáctý rok funguje ta ve Šlovicích, o niž se stará Václav Beneš s rodinou.

Na začátek je tu dobrá zpráva pro ty, kteří zajišťují stromek těsně před Vánoci. Na plantáži plné jehličnanů jich ještě zbývá dost. „Volné stromky tu ještě máme, ale jak s oblibou říkám, ty nejhezčí holky se vdávají první. Takže třeba ze smrků pichlavých nám tu zbývají už jen ty menší. Ještě jsou tu ale jedličky a další pěkné nevěsty,“ popisuje s úsměvem Václav Beneš.

A přestože největší nápor zákazníků na plantáži zažili minulou, tedy třetí adventní neděli, lidé sem houfně míří pořád. „Navíc každý rok přibývají opozdilci, kteří chodí a shánějí stromek na poslední chvíli. Na Štědrý den už sice standardně plantáž neobsluhuju, ale ráno ještě poklízím, takže když někdo přijde, určitě ho nevyženu a nabídnu mu svařák,“ dodává pěstitel.

Ilustrační foto
Hlasujte pro Sympaťáka 50. týdne 2017

Lidé, kteří na plantáž u Šlovic přijedou, si tam mohou stromeček vybrat klidně s několikaměsíčním předstihem. Benešovi ho poté opatří cedulkou se jménem, a tím se rezervuje do doby, než si pro něj zákazníci před svátky přijedou. Není nic zvláštního, když na plantáž míří celé rodiny a u stromečku se fotí.

Pro mnoho lidé je totiž vybírání vánočního symbolu velká událost. Ti odvážnější také vítají, že si zde mohou stromeček i sami uříznout. A jaké druhy jsou mezi zákazníky nejoblíbenější? „Záleží na každém, protože každému se také líbí něco jiného. Spousta lidí, když k nám přijede, vlastně ještě vůbec nemá představu. Jsou samozřejmě i ti, kteří ortodoxně sahají po borovičce a ničem jiném, ale většina se rozhlíží a když uvidí hezký stromek, pak je zpravidla jedno, o jaký druh jde,“ mluví ze zkušenosti Václav Beneš.

Na plantážích pěstují i žádané kavkazské jedle, ale v omezeném počtu. Nově vysadili na zkoušku asi tři tisíce kusů. Krásný jehličnan, který nejen v Čechách získává každý rok na oblibě, je totiž poměrně náročný. Zvláště na nervy pěstitelů. „S touhle jedlí je to totiž na pěkně dlouho. Než z ní vyroste dvoumetrový vánoční stromek, trvá to třeba i dvanáct let. První dva roky po zasazení jen sedí, kouká a nic nedělá. Ale třeba je to jen u nás,“ dodává s úsměvem Václav Beneš.

Ilustrační foto
Řenčováci letos ještě neprohráli

Ti, kteří fandí ekologii a přimlouvají se proto za stromek v květináči, mohou na šlovickou plantáž také dorazit. Jak ale Václav Beneš přiznal, tahle varianta se jim moc neosvědčila. Když se totiž ze země vykope vzrostlý strom, nemůže zákazníkům zaručit, že v promrzlé zemi dál poroste. Proto radši lidem doporučuje, aby si na zahradě zasadili sazeničku, která se jim ujme mnohem snáz.

A jaký je o prodej stromečků mezi lidmi zájem? Mnozí už mají tuto „vánoční povinnost“ splněnou. „Stromeček už jsme letos zařídili, sáhli jsme po módní kavkazské jedli. Prostě proto, že je opravdu krásná. Nazdobeno ale ještě nemáme. Stromek zatím čeká na balkóně, kde má kýbl s vodou a zimu,“ popisovala paní Marie z Rakovníka. A právě stejný postup doporučují lidem prodejci stromků. Dostatek vláhy a chladnější prostředí totiž může výrazně prodloužit jeho životnost, a tím i krásu.

Mnoho lidí také zbytečně brzo ze stromku sundává ochrannou síť. Ta ale větve spíše chrání než ničí, a praktická je nejen při převozu. Dobře poslouží i při nasazování stromu do stojánku, kdy je hezky vidět, zda je v něm strom umístěn rovně. Stříhat obal je tedy nejlepší až po konečném usazení v pokoji.

A jaký stromek bude stát u Benešů? „Přiznám se, že k nám domů si stromek vybíráme z toho, co nám tu z těch připravených zbude. V rámci hospodárnosti a ekologie se s tím spokojíme,“ usmíval se Václav Beneš a závěrem dodal „Ba ne, stromečky jsou vesměs pěkné všechny, záleží na tom, jak se na něj člověk dívá a jak si ho nazdobí. Myslím ale, že moje vnoučata už mají určitě vybráno.“

Ilustrační foto.
KRIMI MIX: Vjel na koleje, když se zavíraly závory. Stihl ujet