Podvodníci jsou rafinovaní, dokáží od důvěřivých důchodců vylákat nemalé částky peněz za nesmysly.


Podvodníci vydávající se lékaře, řemeslníky, prodejce, zástupce zdravotních pojišťoven a jiných institucí a firem vylákají často na důvěřivých starých lidech jejich celoživotní úspory. „Právě proto se snaží naše Okresní ředitelství policie v Rakovníku o prevenci. Na Rakovnicku byl bohudíky poslední dobou v tomto směru klid, ale nikdy nevíte, odkud se zase někdo chtivý peněz vynoří. Z toho důvodu pořádáme pravidelné besedy se seniory a radíme, jak se mají v případě, kdy je osloví neznámá osoba s podezřelou záminkou, chovat,“ zdůraznil mluvčí rakovnické policie René Černý.

Podvodníci jsou stále vynalézavější. Příkladem mohou být dva případy z poslední doby, které se odehrály v sousedních okresech. Na Příbramsku oslovil seniora na ulici mladý muž s tím, že zastupuje pražskou firmu, která se snaží vylepšit životní úroveň důchodců. Poté mu daroval stříbrný kufřík s tím, že chce dárek předat i jeho manželce. Důchodce s podvodníkem tedy odjel do místa svého bydliště, kde dotyčný manželům ukázal videokameru v hodnotě 25 tisíc korun a pak jim jí prodal za 13 tisíc korun. Po jeho odchodu manželé zjistili, že si koupili pouze plastovou imitaci.

Další případ se odehrál na Nymbursku. Tady podvodník vylákal od osmasedmdesátileté ženy pod záminkou výměny staré kuchyňské linky devět tisíc korun.
„Většinou se jedná o dobře organizované a promyšlené podvody. Je třeba, aby senioři měli potřebné informace a uměli se bránit,“ uzavřel policista René Černý.