Všichni, kdo mají rádi tento sport v kterékoli jeho verzi, si nenechali ujít sedmý ročník oblíbené akce: Rakovnické cyklování. Dosyta si tak užili rychlostní, silniční, terénní (BMX biketrial, MTB, cyklokros) nebo i rekreační cyklistiku.

Za spolupořadatele, Městskou knihovnu Rakovník, uvedla Milena Křikavová: „Na své si přišli závodníci, diváci, profesionálové i amatéři, ženy, muži i děti."
Dvanáctiletá Karolínka si například v sobotu ráno vybrala spolu s maminkou Libuší a jejím přítelem Petrem cykloturistický výlet. „Chceme se podívat z pavlíkovské rozhledny a pojedeme i na Velkou Bukovou. Těším se na projížďku přírodou."

Na Pustověty a Pavlíkov se chystala ve stejný okamžik se syny Martinem a Jakubem i Martina Letová. „Cyklování se účastníme už čtvrtý rok za sebou. Je to bezva akce. V pátek jsme se účastnili orientačního závodu na a kole a podruhé se nám ho podařilo vyhrát," upozornila s úsměvem maminka Martina s tím, že se odpoledne ještě chystají na jízdu zručnosti. „Užíváme si Cyklování se vším všudy, protože jako rodina hodně sportujeme," dodala Martina.
Láska k pohybu a cyklistice přivedla na rakovnické náměstí také paní Janu: „Vyrazili jsme na výlet, tak jako každý rok. Včera jsme se účastnili orienťáku a dnes dáme cyklovýlet a děti odpoledne závody. Zítra chceme dát ještě maraton. Je nás tu celá skupina asi dvanácti přátel."

Další možnost vyžití nabídly také soutěže pro děti na Tyršově koupališti. Sem přijely mimo jiné na kolech Klára Ketmanová a její dvě děti: Julie a Florián: „Byli na orienťáku, také jsme zkusili lezení na Chlumských skalách a cross country. My máme cyklistiku moc rádi."

Na koupališti jsme také zastihli Miloslava Blechu s rodinou. Přišli sem především kvůli bezmála čtyřleté Nelince. „Cyklování je pěkná akce. Dcera bydlí v Praze a přijela speciálně na tuto akci. Každý si může vybrat, čeho se zúčastní, podle svého vlastního gusta a my dnes kvůli Nelince zvolili program na koupališti."
Jedním z nejsledovanějších a velmi atraktivních od startu na Bendovce až po cíl na náměstí byl závod Downhill. Na start se zde v sobotu postavilo 83 závodníků. Byl mezi nimi i Láďa Klauz, který chválil: „Pro mě je to tady zajímavé hlavně tím, že se potkám s kamarády. Trať je obtížná, zvlášť když už tomu tréninkově moc nedám."

V neděli krátce po poledni Milena Křikavová konstatovala: „Zatím jsme s průběhem všech soutěží a doprovodných akcí moc spokojeni. Nikdo nebyl zraněn a všichni se viditelně dobře baví. Účast je veliká. Do velkého závodu se letos přihlásilo o čtyřicet účastníků více nežli v loňském roce a všichni si pochvalovali, že trať je moc pěkná."

Jak vidno, tak zájem veřejnosti o účast na Rakovnickém cyklování rok od roku příjemně stoupá. Lidem se líbil i doprovodný kulturní program, tedy páteční a sobotní koncerty několika kapel na Husově náměstí. „Byly to pohodové večery," zhodnotila Křikavová. Nad večerním Rakovníkem se mimo jiné nesly tóny písní kapel Kiss revival, Rock slaves, Robbie Williams revival či Neřež. „Teď nás čeká ještě zcela nový závod koloběžek a závod Silniční kritérium," upozornila Milena Křikavová. Pak už následovalo jen vyhlášení výsledků a tombola.

Dodejme, že spolupořadateli Rakovnického cyklování byli: Městská knihovna Rakovník, Horolezecký klub Rakovník a Kulturní centrum Rakovník. „Akce se koná za podpory Města Rakovníka," doplnila Milena Křikavová.
Další fotografie a informace najdete na straně 7 a 18, a také na našich webových stránkách:www.rakovnicky.denik.cz.