„A to jich ještě několik stovek přišlo. Ovšem poté, co turisté zjistili, že se u nás platí vstupné, se zase otočili. To je ovšem již tradiční obrázek, někteří zkrátka nedokáží ocenit unikátnost této památky,“ vyjádřil se kastelán Krakovce Jiří Sobek.

Na zřícenině nyní pracují na zpřístupnění kaple. „Projekt se ještě dodělává, takže letos to ještě nebude, ale jestli se to povede, bude to ve skutečnosti vypadat ještě lépe, než to vypadá na projektové dokumentaci. Nedávno jsme měli sezení s projektantem a památkářkou Evou Volfovou a řešili jsme podlahu v kapli. Byl to poslední moment v rámci projektu,“ dodal kastelán.

Ten také prozradil, že kaple bude moci být vzhledem k bezpečnosti návštěvníků zpřístupněná zřejmě pouze s průvodcem. „Tento krok Krakovec ještě pozvedne a myslím si, že si to zaslouží,“ konstatoval Sobek s tím, že vloni na hrad našlo cestu 27 tisíc turistů.

Jiří Sobek již plánuje na příští měsíc několik akcí. „V červnu by se měla konat akce Spolu, což je zpřístupnění Krakovce lidem s omezenou možností pohybu, dále by tu měli vystoupit 12. června evropští básníci a Pavel Steidl. Zatím ovšem nevím, zda uvnitř či pouze venku, záležet bude na opatřeních,“ řekl Sobek.