JAN POLÁK, MARTIN KŮS

K prezentaci Rakovníka byly nabídnuty výstavní prostory Zastoupení Středočeského kraje v Bruselu.
Tuto myšlenku podpořilo také rozhodnutí rady města. Dne 4. června 2008 se „Královské Rakovnicko – kde nebudete vědět, kam dřív“ představilo všem zájemcům v rámci cyklu „Středočeská města v EU“.
Rakovník a vůbec celé Rakovnicko jeli do Bruselu prezentovat místostarosta Jan Švácha, tiskový mluvčí Jan Polák, Iva Císařová, kastelán hradu Křivoklátu Luděk Frencl, ředitel OPS Rakovnicko Radek Dvořák a jako hudební doprovod Jan Jungman a Milan Polášek.


Příprava a instalace
Rakovnické putování začalo již 2. června, kdy se po naložení veškerých rekvizit a materiálu obě posádky vydaly na 900 km dlouhou cestu. Po příjezdu do Bruselu kolem 21. hodiny stál před oběma týmy nelehký úkol a to proplést se křivolakými bruselskými uličkami až k sídlu bruselského zastoupení a hotelu.
Na druhý den ráno se „sedm rakovnických statečných“ přemístilo opět do budovy bruselského zastoupení, kde bylo potřeba odstrojit předchozí výstavu a nainstalovat novou s rakovnickou tématikou.
„Na řadu tak přišly nejen organizační a tvůrčí schopnosti všech jedinců, ale mnohdy i jejich šikovné ruce,“ řekl Rakovnickému deníku místostarosta Rakovníka a jeden ze členů delegace Jan Švácha.
V některých případech bylo nutné využít i kladivo a pár hřebíčků pro pověšení několika nástěnných rámů s fotografiemi, nebo např. i vyšívaného erbu s červeným rakem. V pozdních odpoledních hodinách zbylo i několik málo chvil na seznámení se s bruselským prostředím.
Třetí a pro všechny důležitý den začal stávkou evropských rybářů, kteří ochromili veškerou dopravu v Bruselu. I přes tuto nemalou komplikaci se podařilo do zastoupení dorazit relativně včas, neboť na 12.00 hodin pozval celou rakovnickou delegaci na prohlídku Evropského parlamentu europoslanec Milan Cabrnoch. Během dvou hodin seznámil středočeský zástupce „rakovnické zvědavce“ s fungováním parlamentu a činností jednotlivých politických frakcí. Po cca dvouhodinovém putování budovami parlamentu, kdy se podařilo nahlédnout do nejednoho jednacího sálu, se všichni přemístili zpět do prostor zastoupení.
Zde bylo zapotřebí „dopilovat“ veškeré detaily výstavy a připravit občerstvení pro všechny zvědavé návštěvníky, mezi kterými večer nechyběli ani dva čeští europoslanci.


Zahájení
Raut byl připraven pouze z českých specialit, jako jsou tlačenky, klobásy, utopenci, nakládaný hermelín, škvarková pomazánka atd., které na stůl dodala uzenářská firma pana Vrábíka. Velký úspěch zaznamenaly také sladké dezerty z dílny jesenické Integrované střední školy, jejíž studenti připravili několik druhů nejen oku, ale i chuťovým buňkám lahodících zákusků. Opomenout nelze ani ošatku plnou tradičních českých koláčů a škvarkových placek, které na bruselský stůl dodalo zdarma šanovské pekařství Špáňa. Až ze Zbečna doputoval do Bruselu také tradiční český chleba pečený na Hamouzově statku.
Mimo ochutnávky pochutin a kulinářských specialit zhlédli všichni příchozí tematicky zaměřené banery, na jejichž výrobě se velkou měrou podílela rakovnická knihovna.
„Charakter Rakovnicka dále dokreslilo rakovnické pivo Bakalář, Luženská medovina a medové víno a rakovnický chmel se zajímavými recepty na jeho využití,“ doplnil Jan Švácha.
Současnou výrobu reprezentovaly ve třech vitrínách výrobky Rakony P&G a keramika Rako Rakovník (Lasselsberger).
Snad nelze ani slovy vyjádřit, jaký zájem a pozdvižení zvedl um rakovnických muzikantů, kteří celý večer pěli české písně. Oko a ucho všech přítomných zbystřilo, když jeden z muzikantů začal hrát na „obyčejnou“ pilu. Písně dále doprovodili housličky, kytara a harmonika. Pro dokreslení atmosféry celé výstavy a zdůraznění oslavy výročí povýšení města Rakovníka na město královské se všichni Rakovničtí oblékli do historických kostýmů.
Na závěr snad lze jen konstatovat, že výstava a prezentace města splnila svůj účel a mezi všemi příchozími vzbudila nejeden obdiv a uznání. S celou expozicí se budou moci všichni Rakovničtí seznámit na podzim tohoto roku. Termín a místo výstavy bude upřesněn.
V roce 2008 využil prostory Beroun a na podzim se zde představí statutární město Mladá Boleslav.