Jak to pokračovalo dále?
Vstoupil jsem do klubu. Začínal jsem se třemi páry. Nyní jich mám kolem čtyřiceti.
Kotrláci jsou v mnoha barevných rázech, jaké chováte vy?
Chovám červené, žluté, bílé, modré mramorované. Pak variety s různými kresbami, tygry, bělouše, plamínky. Kotrláci mají nejvíce barevných rázů, to jiná plemena nemají. Podobné zbarvení má jen s Českým stavákem, protože měli společné předky.
Ti jsou ale nároční na zachování přesné kresby…
To ano. Ale kresba by měla být až na posledním místě. Rozhoduje válení. Každý holub to totiž nedělá.
Jak to u holubů poznáte?
Vždy v srpnu, kdy už jsou holoubata přepeřená, je vypouštím přesně podle čísla kroužku tady z louky zpět do holubníku. Dám jim tak dvě, tři šance. Pokud neudělá kotrmelec, vyřadím ho z chovu. Podmínkou je dobrá kondice a zdravotní stav a taky pěkné slunné počasí. Nejvíce se předvádějí a dělají kotrmelce v únoru a březnu, když jdou do páru. To cítí jaro a sluníčko. Válejí holubi i holubice. Dál během roku už neválejí. Mají jiné starosti, krmí mláďata.
Dělají kotrmelce všichni stejně?
Někteří se při vodorovném letu otočí o tři sta šedesát stupňů dozadu. Udělají jeden, dva i osm. Někteří se otáčejí při letu ze střechy směrem k zemi. Někteří jich dělají příliš mnoho a nekontrolovatelně, až se zabijí o zem nebo o střechu.
Takže běžně při nákupu na výstavě válení nepoznáte?
Ne, to až doma. Nebo musíte navštívit chovatele a tam se o tom přesvědčit. Na výstavách posuzovatel hodnotí pouze exteriér. Válení zjišťujeme na letním setkání chovatelů.
Dají se kotrláci nějak trénovat?
Chovatelé je různě plaší, třeba prapory, aby létali.
Kotrláci tedy musí mít hodně prostoru…
To je právě nyní trochu problém. Hodně lidí nemá holuby rádo. Proto se dneska většinou chovají ve voliérových chovech. To kotrlákům nesvědčí. Takže ne všichni kotrláci dneska válejí. Ale už se objevuje hodně mladých chovatelů, kteří mají kotrláky volně.
A co dravci?
To je další problém. Dravci se přemnožili. Nemají přirozený zdroj potravy. Ubývá zpěvné ptactvo. Proto já je mám přes zimu zavřené. Pouštím je tak na hodinu, aby se proletěli. Nebo až v létě. I tak mám ale velké ztráty. Další velké náklady znamená preventivní léčení. Zvláště ve voliérových chovech se šíří různé nemoci.
Přicházejí k vám mladí?
Do našeho klubu ano. Tak od osmnácti let výše. Většinou je někdo přivede, nebo nás najdou na internetu a na výstavě.
Takže rakovnický klub ožívá?
Největší zásluhu na tom měl Josef Hejda ze Sence. Na začátku devadesátých let na výstavách v Rakovníku nebyl jediný Rakovnický kotrlák. Josef Hejda se stal členem klubu, pak pokladníkem a nakonec předsedou. Chov rozjel. Chovatelům zadarmo rozdal holuby. Teď bylo na zimní výstavě v Rakovníku padesát Rakovnických kotrláků. Na speciálních jich bývájí tři sta, čtyři sta.
Kdy začíná chovatelská sezona?
Holubi sedí během celého roku. Nevadí jim ani silné mrazy. Holoubata se líhnou i nyní. Vylíhnou se za sedmnáct dní. Ještě než vylétnou, holub znovu nahání holubici. Proto je dobré je rozdělit. Chovatelská sezona začíná v únoru. V srpnu holuby roztřídím na holuby a holubice, aby se nepářili a připravili se na zimu. Z odchovaných mláďat vybírám vhodné jedince do chovu v srpnu, v září.
Jak se holubi značí?
Pátý den po vylíhnutí se holoubatům nasadí registrační kroužek Českého svazu chovatelů. Tam je vyražený rok, číslo a velikost kroužku. Pak jsou kroužky značící, barevné. Těmi značím jednotlivé páry.
Jsou si holubi věrní po celý život?
Ano, ale pokud o partnera přijdou, můžou se přepářit. Zrovna tak, když to potřebuji změnit já, třeba z důvodu správné kresby. Zavřou se společně do budníku. Někdy to trvá dvě hodiny, někdy dva týdny, než si na sebe zvyknou. Jaká holoubata se vylíhnou, s jakou kresbou a jestli budou válet, je pro mne vždycky velké překvapení. Je to běh na dlouhou trať.
Václav Drexler
- pochází z Prahy, ale nyní bydlí v Kalivodech
- Rakovnické kotrláky chová zhruba patnáct let
- učarovali mu v pražské Šárce svým zvláštním způsobem letu
- kromě kotrláků chová ještě Moravské pštrosy
- pracuje jako zahradník na norské a švédské ambasádě