Ti ostatní možná byli překvapeni, když zjistili, že Jaroslava Fratinová kreslí, stejně jako starosta Městečka Jaroslav Gorčík: „Přiznám se, že jsem ještě před pár dny vůbec netušil, že má paní Fratinová takovou úžasnou zálibu. Jsem rád, že tady v knihovně vystavuje. Doufám, že takových akcí bude tady v knihovně více." Knihovnice Miroslava Pokorná, Jana Hůlová a všichni přítomní popřáli výstavě úspěch.

Jaroslava Fratinová pochází z Rakovníka. Do Městečka se vdala a žije tu už asi třicet let. Celý život pracovala v lese na Křivoklátě, to znamená, že sázela stromky a pečovala o ně. Není proto divu, že její obrázky zachycují hlavně přírodu, les, zvířata a krajinu. Vydáte se tedy po cestě na Belšanku, Podzimní bučinou nebo za Pohledem od Míčů. Autorka také zachytila náves v Městečku, či rakovnickou Pražskou bránu. Protože ráda cestuje, najdete tu Kousek Francie v Českém Krumlově, ale také obrázky z Alp.

„Přírodu mám velmi ráda. Nejraději maluji krajinu tady v okolí. Mám moc ráda Skryje. Ale je tu plno krásných míst, " popisovala Jaroslava Fratinová. Ale s barvami nebo pastely ji v krajině nepotkáte. Nemaluje totiž v plenéru, ale krajinu, která ji zaujme, si vyfotografuje. Někdy fotky pořídí i dcera. A podle fotografií jako předlohy kreslí. Nejvíce obrázků vytvoří v zimě. „V létě pobývám hodně venku v přírodě při turistice. Inspiraci ke kreslení mám hlavně v zimě. Venku je klid a mám více času," uvedla Fratinová. Kreslí nejvíce uhlem nebo křídami. V poslední době vyzkoušela i pastely na plátno

Výtvarné umění ji táhlo od dětství. V Rakovníku chodila asi tři roky do Lidové školy umění k malíři Vladimíru Váchovi. „Ve škole jsem se účastnila všech možných soutěží v kreslení. Mám doma různé diplomy. Na výtvarnou výchovu jsem měla paní učitelku Votoupalovou na II. ZŠ v Rakovníku," vyprávěla Fratinová. Tehdy to byl její velký koníček.

S kreslením přestala, když se vdala. Vrátila se k němu, jak sama řekla, „na stará kolena". Nyní už je v důchodu, takže má více času. O studiích výtvarného umění neuvažovala. „Nikdo mě k tomu v tu dobu nepostrčil. Možná, že kdyby mi někdo tenkrát řekl, abych šla studovat, tak bych šla, ale já byla tehdy bezradná," řekla Fratinová. Autorka má za sebou i několik úspěchů. V rakovnické soutěži Namaluj své město, svoji vesnici skončila ve své kategorii druhá s obrázkem Městečko v podhradí.

Výstava kreseb Jaroslavy Fratinové je další z akcí, které knihovnice v Městečku přichystaly. Před tím tu vystavovala své fotografie Hana Matějková. Na podzim tu bude velká výstava starých a současných fotografií Městečko kdysi a dnes. Kvůli výstavám nechaly knihovnice vyrobit velké dřevěné panely, což jim určitě přidá na důstojnosti. Už tuto sobotu odpoledne se knihovnice chystají na akci Celé Česko čte dětem.
Obrázky Jaroslavy Fratinové v Obecní knihovně Městečko můžete vidět každé pondělí od 16 do 19 hodin až do 25. července.