„Rakovnická nemocnice v tuto chvíli má dostatečné množství krve, je jí pro operace dost. Dárců je relativně dostatečné množství, kteří chodí pravidelně,“ vysvětlila. Zároveň ale podotýká, že z dlouhodobého hlediska se vždy hodí dárci se skupinami 0 a A, které jsou nejvíce žádané – a 0 je navíc univerzální dárce.

Odborník na klouby. Podle Tomáše Trče bude mít současná situace velký vliv na zdraví lidí v České republice. Foto:
Covid zastavil plánované operace. Odmítáme asi deset pacientů denně, říká lékař

Současně mluvčí připomněla, že aktivní dárci se už posouvají do vyšších věkových skupin. „Nově příchozí ale neodrazujeme a netvrdíme, že je nebereme,“ uvedla. Pokud se tak někdo z Rakovnicka chtěl stát dárcem krve, zdravotníci to uvítají.

V současné době je také zájem o takzvanou rekonvalescentní plazmu. Jedná se o plazmu od pacienta, který se vyléčil z nemoci covid-19. Ta podle odborníků může pomoci pacientovi s těžkým průběhem nemoci, aby se jeho organizmus vypořádal s útokem koronaviru. V rakovnické nemocnici ale tuto plazmu neodebírají, stejně jako v řadě dalších okresů. „Neodebíráme v nemocnici covid rekonvalescentní plazmu, odebíráme ji z Prahy,“ vysvětlila.

Plicní ventilátor CoroVent
Prymula: CoroVent bude mít do středy českou registraci

Zásoby krve mají dostatečné i v Oblastní nemocnici Kladno. „Nepochybně je to i v souvislosti s omezováním plánované operativy,“ podotkla primářka tamního hematologicko-transfuzního oddělení Lenka Bartošová. Pokud by se ale přece jen v Kladně, kam každoročně k odběrům zamíří 7500 dárců krve, zásoby úžily, mají zde adresář dárců. „Takoví lidé jsou ochotni dostavit se k odběru ze dne na den na telefonickou výzvu,“ ujistila primářka. Přestože jsou i zde otevřeni rozšíření registru dárců, sází spíše na lidi prověřené a dárce takzvaně z ulice běžně nepřijímají.

Podmínky darování tzv. rekonvalescentní plazmy

- V průběhu nemoci covid-19 byly přítomné tyto příznaky: teplota více než 37,5 °C, suchý kašel, dušnost.

- Vyléčený jedinec splňuje obecné podmínky pro dárcovství krve a krevních složek.

- Odběr plazmy je možný nejdříve za dva týdny po ukončení izolace z důvodu onemocnění covid-19.

- Dárce nikdy nedostal transfuzi krve, dárkyně nedostala transfuzi krve a nebyla těhotná – pokud byla dárkyně již těhotná, lze domluvit odběr vzorku krve pro doplňující laboratorní vyšetření.

- věk od 18 do 60 let a váha více než 50 kg.

Zdroj: VFN Praha