Socha Ježíše Krista, která se po mnoha letech dočkala opravy, byla v minulých dnech vrácena zpět na své místo.

Kristus po sejmutí putoval ke zbečenskému uměleckému kováři Jaroslavu Proškovi, který se spolu se svým synem pustil do jeho obnovy a restaurace.

Restaurace Krista
Socha Ježíše Krista je litinová a dutá, proto bylo potřeba nejprve Krista řádně opískovat, čímž vlastně kováři očistili a srovnali povrch. Následovalo zatmelení malých direk a škrábanců. Po řádném ztvrdnutí tmelu se povrch zbrousil a teprve poté bylo možno natřít sochu základní barvou a následně kovářskou černí. V poslední fázi restaurace byl Kristus zapatinován. „Tak takhle velkého Krista jsme ještě nikdy neopravovali,“ dodal s úsměvem ve tváři kovář Jaroslav Prošek.

Nedílnou součástí Krista je také kříž. Opravený Kristus se nemohl vrátit na původní kříž, neboť dřevo bylo vzhledem k stáří a povětrnostním podmínkám, shnilé. „Dřevo na kříž nám darovaly Lesy České republiky. Jedná se o modřín,“ sdělil pro Rakovnický deník starosta obce Panoší Újezd Josef Heller a pokračoval, „pan Luboš Vokoun z Křivoklátu nám kříž zdarma vytesal a následně připravil. Kříž musel být totiž ještě napuštěn hovězí krví s vápennou vodou a z hygienických důvodů byl natřen včelím voskem s terpentýnem. To vše nejspíše kvůli jeho trvanlivosti.“

Mezitím, co kováři Jaroslav Prošek se svým synem opravovali Krista a Luboš Vokoun tesal a dokončoval kříž, bylo zapotřebí ještě poopravit zeď kostela, kde byl a dál bude Kristus. Toho se velmi ochotně ujala firma Majer, která svou práci odvedla v termínu a s dobrým výsledkem. „Tímto bych chtěl firmě Majer poděkovat za profesionální práci, kterou pro nás udělali a dále také za služby, neboť Krista nejen strhli, ale i opraveného naložili a dali nazpět,“ uzavřel Josef Heller.