Rakovnicko/ Zcela zdravá šestiletá Kristýnka musela ulehnout na nemocniční lůžko. Za vším jsou bohužel její rodiče.
„V neděli deset minut po druhé hodině odpolední jsme jeli pro děvčátko, které mělo spadnout z kola a mělo se o řídítka uhodit někam mezi žaludek a hrudník,“ popisoval lékař rakovnické záchranky Miloš Vitner.
Dítě bylo přijato na takzvané pozorování na dětském oddělení rakovnické nemocnice. Po potřebném čase, který byl nezbytný k určení správné diagnózy se lékaři shodli v tom, že je Kristýnka naprosto v pořádku.
Nastal okamžik, který většina rodičů přijímá s radostí. Dívka byla propuštěna z nemocnice domů.
V úterý večer ale nastal zvrat. Deset minut po sedmé hodině večerní rodiče maličké opět volají rakovnickou záchranou službu s tím, že se dívce přitížilo.
S ohledem na to, že se jednalo o vnitřní zranění si nikdo z lékařů netroufne pacienta odmítnout, a tak děvče znovu putuje do nemocnice.
„Evidentně to dítě ale bylo zdravé což nám potvrdili i na dětském oddělení,“ uvedla lékařka Blanka Matunová. Nejen ona i další lékaři ze záchranné služby považují podobné excesy za zneužití poslání záchranné služby.
„S podobnými případy se setkáváme bohužel velmi často a v převážné většině se jedná o sociálně slabé rodiny. Dítě musíme samozřejmě přijmout,“ potvrdil primář dětského oddělení rakovnické nemocnice Miloš Pavlík.
Právě tyto rodiny poplatky za pobyt v nemocnici netrápí, neboť si jsou schopni vždy sehnat nějaké to potvrzení, že nejsou schopni je zaplatit a odvoz záchranou službou mají zadarmo.
Také si lze si jen těžko představit, že by lékař či nemocnice podávala na neplatiče žaloby.
A tak mají prapodivní rodiče o dítě zase na pár dní postaráno. „A nejsou to jen větší děti. Měli jsme tu i docela malá miminka. To až člověku trhá srdce a lze matky těch dětí jen těžko chápat,“ uvedli k případu sestřičky dětského oddělení rakovnické nemocnice. Je ale třeba také říci, že je řada rodičů, kteří si raději připlatí jen aby mohli zůstat v nemocnici se svým dítětem. Právě tak tomu bylo na ilustračním fotu.(el)