Jak přiznal kastelán hradu Petr Slabý, hlavně sluneční víkend přilákal na unikátní památku davy návštěvníků. „Již v sobotu tu byly stovky turistů a v neděli nám tu doslova kolaboval systém, stály se dlouhé fronty, neboť máme omezenou kapacitu. Parkoviště bylo naprosto zaplněno. Na druhou stranu všední dny jsou mnohem slabší, to i proto, že je teprve květen,“ konstatoval kastelán Petr Slabý.

Po pondělní pauze si v úterní sluneční den našlo na hrad cestu více než sto návštěvníků, prohlídkový okruh ovšem absolvovalo pouze několik desítek. Ostatní spíše zvolili rozjímání na nádvoří, nebo se podívali na jedinou přístupnou věž bez placení – Huderku.

Křivoklát bude ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách hostit natáčení dokumentu z období druhé světové války, zhruba za měsíc by se zde mělo uskutečnit slavnostní zahájení části expozice v konírně. Ta je věnovaná Emilu Egonovi Fürstenbergovi, spoluzakladateli Velké pardubické. „Rád bych na ni pozval slavné žokeje jako Václava Chaloupku, Josefa Váňu či Dušana Faltejska, ale také šlechtice z rodu Kinských či Šternberků,“ plánuje Petr Slabý.

Návštěvníci se po komplexním obnovení návštěvnického provozu dále mohou těšit na novou část expozice vedle Augustova vězení. „Otevřeli jsme zde do této chvíle nepřístupnou místnost. Je tam instalován největší model hradu ze 16. století. Jeho podoba souvisí právě s dobou, kdy tady byl vězněn kněz Jan Augusta,“ přiblížil kastelán hradu Petr Slabý.

Další novinkou pro tento rok bude otevření nového prohlídkového okruhu v severním křídle, jenž se bude nazývat Severním křídlem proti proudu času. „Okruh jsme poskládali chronologicky obráceně. Jedná se o křídlo, které přestavěli Fürstenbergové na přelomu 19. a 20. století. Je to replika pozdně gotické stavby, kterou přistavěl Vladislav Jagelonský pro svého syna Ludvíky. Uvnitř je zámek a když sem přijdete z jižního či západního křídla, vstupujete do úplně nové doby,“ popsal kastelán.

V závěru prohlídky bude pro návštěvníky promítán film Valdštejnové na Křivoklátsku.