Před rokem vyhlásil NPÚ a správa hradu Křivoklátu soutěž na obnovu soch, které před lety stály u příjezdové cesty k bráně.

Tuto středu se v prostorách majestátného hradu sešel kastelán Luděk Frencl s pěticí vybraných sochařů a pozvanými hosty, aby za přímého přenosu ČRo 1 Radiožurnálu vyhlásil druhé kolo soutěže, jejíž výsledky by tak měly znovu ozdobit předhradí. Vlastnímu vyhlášení předcházelo vysílání koncertu a povídání o hradech z královského paláce. Zde v rozhovoru s moderátorem Pavlem Kudrnou vyprávěl kastelán Luděk Frencl, kastelán zámku Hořovice Libor Knížek a tvůrci návrhů soch nejen o hradě a umění, ale i o běžných radostech a strastech svých profesí. Pořad svým hlasem a svými písničkami doprovodila zpěvačka Hana Křížková, příjemnou náladu podpořilo olomoucké duo Maya a do starobilého Irska všechny zavedla hudba kapely Irish Dew. Hana Křížková pak ještě za přítomnosti hostí v sále natočila pro ČRo hodinový pořad, kde představila své nové albuma předvedla, že skvěle vládne svému hlasu i bez mikrofonu, a potěšila posluchače několika humornými vzpomínkami na svojí profesní dráhu.

Po recitálu pozval kastelán Frencl hosty do svíčkami osvětlené hradní kaple, která v pološeru mihotajících se světélek a za dobové hudby z kůru na všechny dýchla mimořádným duchem klidu a pohody. Vlastní vyhlášení druhého kola soutěže proběhlo v Hejtmanském domu, kde pět vybraných sochařů převzalo zadání pro svoji práci. Všichni si pak zde mohli prohlédnout třetinové modely budoucích světců pro Křivoklát.

„Jsme moc rádi, že do soutěže na obnovu soch se přihlásilo tolik tvůrců, kteří nabídli opravdu nádherné studie. Vybírali jsme svědomitě a nebyla to lehká práce. Rádi bychom ale také získali nějakého novodobého donátora, který by náš záměr podpořil finančně,“ řekl mimo jiné při vyhlašování kastelán Luděk Frencl.