Už v dávných dobách bylo oblíbeným lovištěm českých knížat a pak králů. A není se čemu divit. Romantická krajina, rozsáhlý lesní komplex, divoká příroda, nebývalé množství zvěře.

Postupem času se utvářely i lovecké tradice, ke kterým bezesporu patří i lovecká hudba, která požitek z lovu mnohonásobně násobí, příjemné vibrace tónů lesních rohů a borlic souzněly nejednomu lovci, náhončímu nebo návštěvníkovi. Trubači zahajovali lesnické a myslivecké plesy přes zkoušky adeptů myslivosti, myslivecké sněmy, přehlídky trofejí, kynologické a další příležitostné myslivecké akce.
Z iniciativy Lesní zprávy Lesů České republiky Křivoklát se na podzim v roce 2006 sešlo několik myslivců, kteří jsou schopni na velmi dobré úrovni zahrát lovecké signály, kdy se nejedná pouze o lovecké signály, kterými se předávají povely při společných lovech, ale i o slavnostní fanfáry, kterými se uvádějí často i významné společenské akce.

Křivoklátští trubači troubili od založení u významných vystoupení, jakými bylo např. přivítání prezidenta Klause se saským ministerským předsedou při vstupu do Lánské obory, na přehlídce shozů z Lánské obory společně se souborem vojenských lesů Libava – ZUŠ Polštát – uvítaní paní Livie Klausové, v poslední době veřejný koncert před kapličkou sv. Eustacha nedaleko hradu Křivoklát, společenské akce při oslavě dožitých jubileí /60,70/, zahajování honů a plesů /Křivoklát, Velká Buková, Lišany, Mšeno/, zkoušky adeptů myslivosti a přehlídky trofejí /Rakovník, Žatec/ – mezinárodní hraní Kronach SRN, otevření naučné stezky u horního toku Flájského potoka u Českého Jiřetína, v poslední době na křtu knihy v obci Kounov, okr. Rakovník apod… Jeden člen souboru vystupoval v prosinci 2013 v Praze, Rudolfínu na Mysliveckých Vánocích.

AUTOR: MILAN GREGOR