Osm mužů ze stanice HZS Rakovník a osm dobrovolných hasičů z Lubné si rychle rozdělí úkoly. Rakovničtí v zásahových oblecích s dýchacími přístroji vnikají do budovy. Systematicky ji prohledávají. V jedné ze tříd naleznou dva chlapce. Rychle je vyvádějí ven. Naštěstí jsou v pořádku. Dál hasiči detektorem měří koncentraci plynu v budově. Lubenští hasiči jsou připraveni v případě potřeby na povel čerpat vodu ze dvou cisteren. Protože nemají dýchací přístroje, do budovy nejdou a zajišťují dopravu vody. „Cvičení se uskutečnilo standardně. Proběhli jsme celou školu. Změřili koncentraci plynu detektorem. Byl to zřejmě nějaký malý únik, protože jsme nic neobjevili. Děti jsou v pořádku. Dvě zapomenuté ve třídě jsme vyvedli ven. Ukončuji cvičení. Děti se mohou vrátit zpět. Personál jsme poučili, jak má dále postupovat," zhodnotil průběh cvičení velitel zásahu Michal Brynych.

To vše se událo při taktickém cvičení na evakuaci osob ze základní školy. Do lubenské školy se hasiči vypravili po dohodě se starostou a ředitelstvím školy.

I když mělo být cvičení pro žáky překvapení, tak jak by náhle unikl plyn, přece jen o něm věděli. Ještě před tím si osazenstvo lubenské základní školy evakuaci nacvičilo.

Jak, vysvětlil ředitel školy Radek Vyskočil: „Nejprve jsme si evakuaci prošli s učiteli, pak s žáky. Tím jsme reagovali na připomínky. Náš původní plán byl nebezpečný, protože kdyby došlo k úniku plynu, děti by byly moc blízko, proto jsme hledali další místo. Evakuaci jsme si tak trochu vyzkoušeli a myslím, že se nám to povedlo."

Taktická cvičení poslouží hlavně školám, aby zaměstnanci věděli, co mají udělat, kdyby se opravdu něco stalo. Podle zákona se musí podobná taktická cvičení dělat minimálně dvakrát za rok. „My jich ale děláme, kolik je potřeba. Letos už je to naše třetí. Poprvé jsme v Rakoně zasahovali při 'požáru'. Ještě nás v tomto týdnu čeká cvičení v továrně na výrobu výfukových systémů," popisoval velitel stanice HZS Rakovník a vedoucí cvičení v Lubné Karel Jelínek.

V lubenské škole zasahovali rakovničtí a lubenští hasiči. V Rakovníku byl připraven Sbor dobrovolných hasičů v Lužné. Cvičení se uskutečňuje jednak kvůli vzájemné souhře jednotek, a také aby jednotky dobrovolných hasičů věděly, co a jak. Hasiči při mimořádných událostech postupují podle DZP, Dokumentace zdolávání požáru daného objektu, což je plánek, který má zpracovaný každá veřejná budova i podniky