Slavnostního aktu se zúčastnily nejen politické špičky města Rakovníka, zástupci z velení Armády České republiky, ale také autor pomníku Ladislav Humpál. Ten musel nakonec posunout několik svých zakázek, aby dílo stihl včas dokončit. Původně měl být pomník totiž odhalen ke stému výročí vzniku republiky, místo toho jej musel stihnout dokončit do počátku října.

Důvod?

Armáda při slavnostním odhalení pomníku totiž zároveň oznámila oficiální budování nového vojenského praporu v Rakovníku.

Z čeho je pomník generála Milana Rastislava Štefánika tvořen?
Jedná se o kameny těžké žuly, která se těží defakto tady blízko u nás, a to u Blatna. Je to velmi těžký kámen. Jeden kus váží zhruba tři sta kilogramů.

Jak moc bylo složité s kamenem pracovat?
Právě to opracování je u tohoto druhu kamene nejsložitější. Je to velmi tvrdý kámen, těžko se odštěpuje. Jde to po malinkých částech. Je to spousta ran paličkou, než se kousek kamene odprýskne.

Slavnostní odhalení pomníku generála Milana Rastislava Štefánika před rakovnickým vojenským areálem.Spodní kámen se ale trochu liší …
Jedná se o původní kámen, který byl použit při výstavbě pomníku Milanu Štefánikovi v dřívějších letech. Pomník stál u Pražské brány, pak byl zničen a kámen kdosi uschoval. Kámen se nyní vrátil a je to taková relikvie. Je to ten sokl dole, v něm je uložena deska, ta je ovšem nová.

Kde jste se inspiroval?
Podobný pomník mají také na Slovensku na místě, kde se tragédie stala. Mají tu ale pomník s mnohem většími rozměry.

Deska na pomníku je také jistě vaším dílem. Z jakého materiálu je tvořená a proč právě tato fotografie pana Štefánika?
Deska je ze švédské černé žuly, na ní je gravírovaný motiv. Fotografii jsem vybíral z internetu. Našel jsem tuto fotografii, která se mi velmi líbila. Jednak je zde generál Milan Rastislav Štefánik ve vojenské uniformě, ale zaujal mne také jeho pohled na fotografii. Samotný nápis jsem pak okopíroval z desky na Slovensku, abych se vyhnul některým spekulacím. Je zde uvedeno to, co na pomníku na Slovensku.

Co bylo celkově nejtěžší při stavbě pomníku?
Nařezání bloků kamene, jejich opracování a pak i s pomocí techniky sestavit.

Jak dlouho pomník pod vašima rukama vznikal?
Makali jsme na něm dva měsíce. Jelikož se posunul termín, a to kvůli armádě, která požadovala dřívější dokončení, museli jsme se i my některé zakázky posunout, abychom vše stihli.

Nakonec jste to stihli …
No, pracovali jsme na něm doposledka (smích).