Jak jste se k práci dostal?

Původním zaměstnáním jsem stavební technik. Poté mne do toho zasvětil pan Hnídek, kameník. Následně jsem si udělal živnost kameníka a odborné vzdělání získal v Lipnici nad Sázavou.

Jak dlouho děláte tedy práci kameníka?

Nyní je to dvacet let. Firmu mám založenou již od roku 1990, původně se jmenovala Stavební servis Ladislav Humpál, poté jsem nechal jen jméno.

Co se za tu dobu, co podnikáte, změnilo?

Především papírování, toho je čím dál více, ale také se neustále zvyšují odvody za zaměstnance. Čím dál těžší jsou také různá výběrová řízení, kdy se požaduje nejnižší cena a je to na úkor kvality. Jsou neprůhledná, a celkově nejsou zde pro živnostníky příliš dobré podmínky a místo podpory se jim hází klacky pod nohy. K tomu ještě neustálé změny cen, změny výše daně z přidané hodnoty. Moderní stroje si tak mohou dovolit opravdu veliké firmy, které mají úplně jiné obraty nežli menší firmy.

Pracujete sám?

Je to rodinná firma. Pracuje se mnou manželka, která se stará o korespondenci, o zdejší areál a o zákazníky, nyní zde pracuje také syn. Podle toho, jaká je sezona, tak máme i pět dalších zaměstnanců.

Jak vypadá váš pracovní den?

Přes den pracuji, v noci pak vyřizuji objednávky, poptávky, cenové nabídky a i v podvečerech objíždím zákazníky, aby si nemuseli brát volno v zaměstnání. S nimi se pak na místě domlouvám, co a jak je nutné na opravu či na výrobu nového pomníku.

Máte čas relaxovat?

Moc ne. Neustále žiji prací, i když si jdu odpočinout sem do altánku, tak se mi stejně honí v hlavě myšlenky, co se musí ještě udělat. Kolikrát se i v noci budím a přemýšlím, jestli je vše udělané a připravené tak, jak má.

Jak řešíte například letní dovolenou?

Rád bych v létě vyrazil do Řecka, ale během této sezonní práce se to nehodí. Musím to vše stihnout během sezony, tedy léta. A loni např. začala sezona až v dubnu, poté byly povodně. Jak to bude letos se nechám překvapit. Jediné, co mám naplánované, je vždy na přelomu srpna a září Chorvatsko.

Na čem pak pracujete během zimy?

V zimním období vyrábíme pomníky na sklad, aby je zákazníci na jaře měli ihned k dispozici. Do pěti dnů jsme pak schopni osadit hrobové místo pomníkem. Je to sice stres, ale to mě baví. Baví mne vymýšlet složité věci a poté mám radost, když vše dobře dopadne. A to rozhodně není žádné klišé.

Objevují se nyní firmy, které nabízejí velmi levné služby v tomto oboru. Co na ně říkáte?

Ty firmy jen montují pomníky, ale špatně. Neberou v potaz okolí dalších hrobů, neumějí zvolit správný druh písma a jen rýžují peníze bez ohledu na kvalitu odvedené práce.

Opravit je to pak více náročné, nežli když se pomník dělá od základu nový. Je to podobná situace, jako se v současné době kritizují zájezdy pro důchodce. Rozdají letáky, naslibují, vyinkasují peníze za pomník, a když chcete něco reklamovat, už se jich nedovoláte, anebo slíbí, že přijedou a nakonec nic. Jedná se o firmy, kterým nezáleží na výsledku. Jsou to většinou „meloucháři", kteří se snaží si jen něco vydělat na pivo, ale jak to dopadne, je jim jedno. Prostě jsou nezodpovědní, styl písma neřeší, nelámou si s tím hlavu, dokonce neřeší ani vhodnost tvaru pomníku, aby do hřbitova zapadl. Objevují se zkrátka firmy, které nemají k pohřebnictví vztah, navíc bez odborné kvalifikace.

Kde dělají nejčastěji chybu?

Jedná se většinou o velmi špatnou kvalitu kámen je měkčí, desky z něj jsou slabší a voda tak snáze proniká dovnitř. Tito prodejci vše zužují a ztenčují, což se pak velmi podepisuje na kvalitě. A podobné je to i u lucerniček. Ty jsou velmi často dělány ze slabého, opravdu velmi slabého antikora a lidé se následně diví, že se u nich vylamují dvířka, že jsou velmi často rozbité. Jedná se o levné pomníky z Číny, které jsou pro naše přírodní podmínky nevhodné jak vzhledově, tak i kvalitou. Jedná se o nízké pomníky s příšernými tvary, pomník navíc leží při zemi. A ten kámen je hodně nasákavý.

Tyto firmy neumí ani většinou dobře udělat písmo. To po čase, tedy po dvou až třech letech, zmizí, jelikož to neodborně vybarvují, písmo se začne loupat.

Jak to tedy probíhá u vás ve firmě na Hamru?

Když přijedou sem, tak si mohou zaprvé jednotlivé pomníky prohlédnout, a také zákazníkům sdělím potřebné informace. Především jim vysvětlím výhody a nevýhody, kde se rozhodně nevyplatí šetřit, aby pomník vydržel co nejdéle, dále pak vysvětlíme zákazníkům i následnou údržbu. Máme ještě také pobočku na rakovnickém hřbitově, protože je trochu pro nás nevýhoda, že jsme tady na samotě. Kromě toho, jelikož zde i bydlíme, tak je možnost se domluvit i po pracovní době. Ta možnost tady je i v sobotu i v neděli. Práci beru jako službu, lidem poradím, když si myslím, že se rozhodli pro špatnou věc, tak se jim to snažím rozmluvit. Beru to zkrátka jako službu lidem. Poradíme, doporučíme.

Jaké provádíte další služby?

Kromě toho také ukládáme urnu, a to i během víkendu, což je také služba. Dnes je, bohužel, takový trend, že pohřebnictví je hodně drahé, takže se rozloučení se zesnulým dělá až u toho pomníku. Většinou to funguje tak, že se rodina sejde, slavnostně se uloží urna, což je vlastně rozloučení s tím člověkem místo obřadu. Takto se šetří.

A co dále nabízíte?

Kromě toho ještě zdíme hrobky, provádíme pohřební práce jako kopání hrobů, ukládání rakví do hrobek atd. V dnešní době také naše firma nabízí službu odstraňování náhrobků, u kterých byl ukončen nájem, kdy náhrobek rozebereme a odvezeme na skládku. Také se celoročně staráme o hroby.

Jak tato služba funguje?

Lidé z dalekých krajů, například z Moravy, nebo také lidé staří, kteří nemohou chodit, či se nemají jak dostat na hřbitov. S nimi máme uzavřené smlouvy a v případě výročí, svátku a podobně jim dáváme výzdobu, zapálíme svíčku, umyjeme hrob. Prostě kompletní servis. Vše se dojednává dopředu. Vše je podrobně možno zjistit na stránkách www. kamenictví-humpal.cz.