Oslavy výročí založení školy před její budovu přilákaly jak děti školou povinné, tak pamětníky. Na uvítanou všech příchozích zazněla také oblíbená lidová píseň T. G. Masaryka (Ach synku, synku) v podání místních žáků. A pak už vchodem základní školy proudili návštěvníci, kteří si jednak mohli prohlédnout samotné učebny včetně tělocvičny, školní jídelny, suterénu i vyhlídky na střeše školy, ale také obecní i školní kroniky a historické dokumenty a exponáty.

V jedné ze školních kronik pátral také Stanislav Grund. Do lánské základní školy chodí jeho rodina už po čtyři generace. V kronice se mu podařilo objevit jméno svého otce, který začal školu navštěvovat první rok po jejím slavnostním otevření v roce 1932. „Tady jsem ho našel, údaje sedí. Do školy jsem potom chodil i já a moje děti. Přišel jsem si sem dnes hlavně zavzpomínat,“ nechal se slyšet Stanislav Grund.

Zavzpomínat si na svá školní léta v lavicích i za katedrou přišel také Václav Vodvářka, místní kronikář a badatel, který se historií školy dlouhodobě zajímá. Příchozím o jejím vývoji přednášel při promítání dobových fotografií a archivních materiálů. Ti, kdo před budovu školy dorazili už na desátou dopolední, se spolu s ním mohli zúčastnit také tematické vycházky obcí, která vedla po stopách lánských škol. V té současné Václav Vodvářka strávil téměř třicet let.

Jednou z osobností neodmyslitelně spjatou s historií lánské základní školy, je také bývalý dlouholetý pedagog Josef Matějka. Den otevřených dveří si nenechal ujít ani on. Při přednášce spojené s promítáním se na čas dokonce chopil slova a společně se svými bývalými žáky zavzpomínal například na stavbu pramic, chov hospodářských zvířat či vodácké kurzy v 60. letech. Přínos dnes 87letého Josefa Matějky ocenila obec Lány cenou Klobouk dolů, kterou si všemi oblíbený pedagog převzal na konci minulého roku.

Přátelskou atmosféru ve školy navozovaly také vystavené výtvarné práce dětí a prezentace jejich činností. Dnešní žáci však chodí už do v pořadí čtvrté základní školy. Ta úplně první, která vznikla v malém roubeném stavení s č. p. 20, dnes už nestojí. Není příliš divu. Její historie sahá až do roku 1798. Tehdy se v ní v Lánech poprvé začalo vyučovat.

Po dalších dvou pokusech vměstnat početné žactvo do jiných prostor, se v červenci 1931 začala stavět dvoupatrová Obecná škola Ch. G. Masarykové, jejíhož slavnostního otevření se 6. listopadu 1932 účastnil kromě tehdejšího ministra školství Ivana Dérera také prezident T. G. Masaryk. Ten její výstavbu financoval půl milionem korun. Škola si jeho odkaz připomíná obrazem ve vstupní hale.

Od roku 1962 je historická budova školy propojena s jednopatrovou přístavbou a naproti přes ulici stojí od roku 1983 nový školní pavilon, ve kterém sídlí první stupeň, družina i obecní knihovna. Současnou ředitelkou školy je Iveta Vrabcová.