Kromě prestiže obdrželi Lánští také dotaci ve výši 350 tisíc korun. Starosta Karel Sklenička neskrýval své nadšení. „Každý takový úspěch je radostný nejen pro mě, ale i pro všechny ostatní, kteří se v projektu angažovali,“ vyjádřil se pro Deník.

O tom, jak s penězi naloží, se již radí místní zastupitelé. Vzhledem k tomu, že dotace je účelová, musí její využití dobře zvážit. „Chceme ji rozdělit na čtyři díly. Část by šla do mateřské školky, základní školy. Další díl plánujeme na úpravu společných prostor. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na starší obyvatele,“ nastínil starosta prozatímní plány.

Lány se této soutěže účastnily již podruhé, ovšem dříve nesklidily valný úspěch. Spíše nasbíraly zkušenosti pro letošní triumf. Vesnice obstála v konkurenci 135 obcí, které byly rozděleny do šesti kategorií.

Hodnotící komise přijela do Lán 6. října. Nejvíce je zajímal mezigenerační charakter místních aktivit a jejich udržitelnost do budoucna.

Dále se dvoučlenný tým hodnotitelů zaměřil především na spolupráci obce s neziskovými organizacemi, které vyvíjejí prorodinnou činnost a péči o seniory.