Podle dosavadní informací se jednalo zřejmě o narkomana, který se opakovaně pokoušel branou proniknout do prezidentského zámku. Když se mu to ale nepodařilo, vkradl se do objektu přes plot. V tom okamžiku ho již monitorovaly bezpečnostní kamery a zaregistrovali příslušníci hradní stráže. Opakovaně ho vyzývali k opuštění areálu. Muž výzvy neuposlechl a ve chvíli, kdy byl vydán povel velitele k zásahu proti narušiteli, se vrhl k prvním osvětleným dveřím. Jednalo se o hospodářskou budovu, která je k dispozici hradní stráži. Tam byl narušitel zadržen a byla mu i přes aktivní odpor nasazena pouta. Zadržený muž ale zkolaboval a přesto, že až do příjezdu záchranné služby se mu příslušníci záchranné služby snažili poskytnout první pomoc, muž vzápětí zemřel.

„Přivolaným záchranářům se již muži nepodařilo pomoci. Při incidentu nebyly zraněny další osoby,“ uvedla mluvčí středočských záchranářů Tereza Janečková.

Rakovničtí vyšetřovatelé již také určili totožnost muže, který se pokusil vniknout do prostor lánského zámku. "Jedná se o osmadvacetiletého muže z Rakovnicka, kterého jsme již v minulosti prošetřovali v souvislosti pro podezření výroby omamných a psychotropních látek. Do zámku se zřejmě pokusil vniknout pod vlivem těchto látek nebo v opilosti. Zda byl mladík pod vlivem drog a co přesně zavinilo jeho smrt určí až nařízená soudní pitva", uvedl mluvčí rakovnické policie René Černý.