Celosvětová ekonomická krizi plně zasahuje i rakovnický region. Velkým ale i malým firmám vázne odbyt, není pro koho vyrábět, spotřebitelé raději šetří. Firmy jsou pak nuceny omezit výrobu a snižovat stavy svých zaměstnanců.

To se chystá udělat i majitel tradičního keramického závodu RAKO 1 a RAKO 2 firma Lassersberger. Ta před časem oznámila, že se chystá propustit přes dvě stě svých zaměstnanců. Uzavřeny budou především staré nemoderní výrobní linky. První hromadné propouštění se chystá na únor příštího roku, kdy by mělo být propuštěno šedesátdevět zaměstanců firmy Lassersberger.

Mluvčí firmy Pavla Nováková vysvětlila: „Globální finanční a ekonomická krize se nevyhnula ani trhům s keramickými obkladovými materiály. Jejich pokles o cca 20% má dopad i na odbyt naší firmy.“ Ta dále uvedla, že si velice váží tradice spojenou s Rakovníkem, ale toto je prý jediné možné řešení, aby si firma udržela konkurence schopnost.

Během října došlo k centralizaci výroby obkládaček a doplňkového programu do závodu RAKO 3. Zde se rozjela v plném provozu nová výrobní linka, která má výrazně vyšší efektivitu než zastavované starší linky v závodech RAKO 1 a 2. Výrazný je i rozdíl v sortimentní flexibilitě linek. „Společnost bude samozřejmě jednat v souladu se zákonem a kolektivní smlouvou,“ dodala závěrem Pavla Nováková.

Statistika ÚP Rakovník - říjen 2009
Celkový počet evidovaných uchazečů 2 296
Z toho absolventů: 230
Do evidence přijato: 344
Z toho absolventů: 38
Vyřazeno celkem: 248
Z toho absolventů: 38
Vyřazeno sankčně celkem: 33
Z toho absolventů: 4
Celkový počet volných míst: 520
Počet volných míst v regionu: 164
Chystané hromadné propouštění: 69 –Lasselsberger
Chystané omezování výroby: 0

Zdroj: Markéta Pánková, zástupce ředitele ÚP Rakovník