Pět z nich bylo policisty zpracováno jako velká dopravní nehoda a dvanáct na takzvaný euro formulář, kdy si řidiči kolizi vyřídí jen mezi sebou a prostřednictvím pojišťoven.

Kalamita nastala především na karlovarské rychlostní silnici poblíž čerpací stanice u Nového Strašecí. V jednom okamžiku tu stálo pět nabouraných aut.

Další havárie se ale dle policistů udály v důsledku namrzlých silnic po celém okrese i přímo v Rakovníku.

Policistka Michaela Richterová zdůraznila: „Doporučujeme všem řidičům, aby přizpůsobili rychlost povaze a stavu vozovky a dodržovali bezpečnou vzdálenost, a to alespoň dvojnásobnou, než je obvyklé. Brzdná dráha na zledovatělém povrchu může být až desetinásobná." Důležité a hlavně povinné jsou také zimní pneumatiky.

Dobrou zprávou je, že i přes tak veliký počet kolizí naštěstí nikdo neutrpěl žádné vážnější zranění.

V podvečer, kdy začalo ve Středočeském kraji pršet, měli hodně práce i hasiči. Dle slov jejich mluvčí Lenky Kostkové vyjížděli od 15 hodin do půlnoci 44krát k odstraňování popadaných a nakloněných stromů, nebo pomáhali při odstraňování následků dopravních nehod.

Konkrétně na Rakovnicku měli pět výjezdů k nehodám a popadaným stromům (Žďár, Velká Buková). „Několik jich museli odstranit také v Račicích," upřesnila Lenka Kostková.

A perné chvíle zažívají také záchranáři. Obecně lze říci, že stoupl počet výjezdů přibližně o dvacet procent. Petra Effenbergerová, mluvčí středočeských záchranářů, jeden takový výjezd popsala: „V úterý ráno v Novém Strašecí na ledu uklouzl muž a při pádu si poranil rameno. Záchranáři rameno zafixovali proti pohybu a podali muži nitrožilně léky proti bolesti. Poté byl přepraven do rakovnické nemocnice."

A ještě zpět ke kalamitě na karlovarce. Jak to celé začalo?
Osobní vozidlo značky Chevrolet řídil dvacetiletý mladík ve směru od Prahy na Řevničov. Na horizontu dostal smyk, který ho nahnal do svodidel. Za ním jedoucí Škoda Fabia se čtyřiasedmdesátiletým řidičem dostala rovněž smyk a narazila do boku již nabořeného Chevroletu.

Zhruba ve stejném okamžiku dostal smyk i Jeep Grant se šestatřicetiletým mužem za volantem. Policistka Michaela Richterová uvedla: „Sjel vpravo mimo cestu, kde porazil sloup osvětlení čerpací stanice a následně při pádu poškodil zde zaparkované vozidlo." Jednalo se o Ford Fiesta. Celková škoda přesáhla 200 tisíc korun českých.

Ve stejném úseku ve stejném časovém období se stala i další nehoda. Volkswagen Passat řízený čtyřicetiletou ženou vlétl ve smyku na před ním stojící soupravu tahače s návěsem Renault Magnum. Za volantem tahače seděl devětačtyřicetiletý řidič. Nikdo z řidičů z výše popsaných nehod nebyl zraněn, nikdo nenadýchal alkohol.