V Rakovníku vychází na jednoho zubaře často více než tisíc pacientů. Většina z nich tak má zcela naplněnu kapacitu a nové pacienty už nepřijímá. Nedávno vyhlásil stopku i nový stomatolog Vojtěch Vyskočil, který otevřel ordinaci v poliklinice na Husově náměstí teprve loni na podzim.

Lepší situace není ani mezi pediatry. Stávající dětští lékaři na Rakovnicku stárnou, mnozí už přesluhují - a noví nepřicházejí.

Tragická nehoda cisterny u Rudy na Rakovnicku.
Tragická nehoda u Rudy. Převrácená cisterna s chemikálií zavřela silnici

„Je řada šedesátiletých a sedmdesátiletých pediatrů v důchodovém věku, kteří by jinak sloužili na dětské pohotovosti, ale ti jsou na konci své profesní kariéry. Systém vzdělávání je bohužel nastaven tak, že bude poměrně dlouho trvat, než se to zase obnoví,“ konstatoval ředitel Masarykovy nemocnice Ondřej Dostál a připomněl, že podobná situace je v celé České republice.

Město proto připravuje programy, kterými by chtělo zatraktivnit Rakovník právě pro pediatry a zubaře. Do rozpočtu na rok 2024 je za tímto účelem předběžně vyčleněna částka 1,4 milionu korun.

Rozpracovány jsou dva programy, jeden pro pediatry a stomatology s příslušnou atestací připravené otevřít si praxi a druhý pro studenty stomatologie ve formě stipendia.

Ilustrační foto
Pro nás je hrdinou, říkají rodiče mladíka z Kladenska, který padl u Bachmutu

„Zatím se dolaďují podmínky, abychom vše měli právně podchyceno. Chceme se vyvarovat toho, aby nedošlo k situaci, že by nějaký student, který se přihlásí a podepíše smlouvu, následně zmizel za hranice Evropské unie a my o peníze přišli,“ vysvětlila mluvčí rakovnické radnice Kateřina Hradilová.

O dané problematice už diskutovali také zastupitelé. Hradilová předpokládá, že na přelomu února a března by měly být známy detaily programu. „Na březnovém zasedání zastupitelů by se měla schvalovat detailní podoba programu. Všichni víme, že pediatři a zubaři u nás dlouhodobě chybí, a věříme, že programu někdo využije,“ uzavřela mluvčí radnice.