To, že jsou případy, kdy rodiče odloží své dítě do nemocnice, aby se například mohli jít večer bavit, nám potvrdil také praktický lékař Ivan Šretter. Ovšem s tím, že zdůraznil, že se to v žádném případě netýká rodiny malé Kristýnky, o jejímž úraze jsme vás informovali ve čtvrtečním vydání Rakovnickému deníku.
Popište nám jak vidíte událost vy…
V úterý večer mi volala matka Kristýnky, že se jí stalo to, že se děvčátko při pádu z kola v neděli odpoledne uhodila řídítkama do nadbřišku. Zavolali záchranou službu a sanita děvče odvezla na pozorování do nemocnice. Kristýnku údajně propustili v pondělí a v úterý večer mi maminka volala, že Kristýnka má hrozné bolesti v místě úderu, a protože je známo, že v těchto případech může nastat krvácení do břicha, (úder byl do krajiny žaludek– játra– slezina, kde je tkáň velice křehká, a to především u sleziny), a protože mám pětačtyřicet let praxe, až jsem zažil mnoho případů, kdy teprve druhý, třetí i čtvrtý den se následky úrazu teprve projevily, doporučil jsem pochopitelně opět zavolat záchranku. Abych celou věc ještě dokreslil. Po úderu může být natržena slezina či játra. Ono se to sice slepí ale za určitou dobu se to může znovu otevřít a dítě může i vykrvácet. Zažil jsem to několikrát. Ne, že by pacient vykrvácel úplně, ale aby ho zachránili, byla nutná okamžitá chirurgická intervence, čili ho museli okamžitě odoperovat. Protože nevlastním ultrazvukový přístroj, byl večer a maminka mi navíc řekla, že nemají právě k dispozici auto, neboť manžel je odpolední, tak jsme zcela pochopitelně doporučil, aby si zavolali záchranou službu. Kdybych tam jel sám, tak věřím, že zjistím totéž. Okamžitě pošlu dítě do nemocnice. Právě z obavy, aby se nejednalo o vnitřní krvácení. Myslím, že volání záchranné služby je v případech, kdy se jedná o dítě, naprosto nezbytné. Co se týká zdravotního stavu dětí nemůže nikdy rodič odhadnout, jak na tom dítě je. Jsem té zásady zavolat lékaře desetkrát zbytečně, nežli se jednou splést. Od toho tady záchranou službu máme.
Sanita prý přijela údajně bez lékaře, jen se sanitářem. Dítě bylo odvezeno na dětské oddělení na pozorování.
Máte informace jak je na tom Kristýnka dnes?
Čekal jsem především ultrazvukové vyšetření, které jak jsem říkal, dodnes nemám. Mám informace, že Kristýnka leží doposud v nemocnici. My zprávu o vyšetření doposud nemáme. Žádné konkrétní výsledky vyšetření.
Můžete nám něco málo říci o rodině Kristýnky. Padl názor, že se jedná o sociálně slabou rodinu, která dítě ponechala záměrně v nemocnici.
To v žádném případě. Mohu potvrdit, že se jedná o vzornou rodinu, která se s láskou stará o obě své děti. Znám je léta.
A znáte takové případy?
Jsou skutečně takové případy. Byly a budou. Ale znovu důrazně říkám: Těchto konkrétních rodičů se to opravdu netýká.