Podle lékařů leží nyní na kontech zdravotních pojišťoven až 35 miliard korun. Zdravotní pojišťovny se však brání a říkají, že mají rezervy pouze ve výši pěti miliard korun. Ministerstvo zdravotnictví také s lékaři nesouhlasí a považuje tyto peníze za nutnou jistotu.
Lékařská komora navrhuje použít tyto peníze na vyšší úhrady zdravotnickým zařízením. „Pojišťovny by v příštím roce měly platit více za zdravotní péči,“ doplnil Kubek. Také lékařské odbory vědí, jak rozdělit peníze z účtů pojišťoven. „Peníze by se měli použít na platy lékařů v nemocnicích,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
Hrozí stávka
Pokud navíc nedostanou lékaři v nejbližších týdnech navýšení tarifního základu platu o třicet procent, tak budou na konci ledna stávkovat. „Takto jednoduše zdravotnictví nefunguje. Tyto peníze jsou jako rezerva pro zdravotní péči a navíc v celkovém rozpočtu zdravotnictví pouze malou částí,“ reagoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
Také podle Svazu zdravotních pojišťoven probíhá vše podle zákona. „Pojišťovny platí své závazky včas a podle stanovených cen,“ uvedl viceprezident svazu Jaromír Gajdáček. K hromadění finančních prostředků podle Gajdáčka v žádném případě nedochází, finance jsou pouze jistotou, jak předejít dluhu.
„Pojišťovny musí být připraveny například na možné změny inflace v příštím roce,“ doplnil Gajdáček. Pojišťovny také říkají, že ušetřené peníze vydávají na nákladnou onkologickou léčbu nebo na zkracování čekací doby na jednotlivé úkony.