To, že tuto výroční akci svěřila Českomoravská asociace dětských tanečních coutry skupin CCCDCA právě Rakovníku a tanečnímu souboru Lentilky není náhodou. Rakovnické Lentilky patří k těm, kdo jsou neodmyslitelně spojeny se všemi proběhlými šampionáty a jejich jméno několikrát zdobí sklady křišťálových tanečnic – putovních pohárů MČR.

„Na mistrovství ale zdaleka nejde jen o vítězství, prestiž nebo rivalitu, tahle soutěž si dala do vínku hlavně pomoc souborům vyvarovat se opakovaných chyb. A Lentilky umí dobrým radám naslouchat. Snad právě proto se s nástrahami soutěže opakovaně skvěle vyrovnaly, ať už jako jedni ze soutěžících, nebo jako pořadatelé,“ uvedl člen pořadatelského týmu Jiří „Chobot“ Pšenčný.

Lentilky svůj první titul mistra republiky získaly v roce 1999 a od té chvíle bez zlatého umístění nepřijely z žádné soutěže. Tak jako v jiných oborech platí i tady, že je potřeba správné lidi shromáždit ve správný čas na správném místě. I proto je letošní rakovnický šampionát holdem těm, kdo u začátků Lentilek v roce 1994 i u jejich prvního zlata v roce 1999 byli, odměnou za všechnu tu píli a ochotu, s jakou se pouštěly do práce, i oceněním všech dosavadních úspěchů. Symbolicky pak v roce, kdy starší část zlatých Lentilek musí končit kvůli věku, a šafetu tak definitivně předá těm mladším. Pro některé už bylo mistrovství zapovězené loni, ale drtivá většina jich dovrší 18 let až v následujím roce.

Dnešních Lentilek je v pomyslné krabičce více než šedesát. Pracují pod hlavičkou rakovnického DDM a v jejich repertoáru není jen klasické coutry, ale i jeho modernější variace nebo národní tance různých národů světa. Svými vystoupeními těší publikum nejen na soutěžích po celé zemi, ale také na plesech a dalších společenských akcích. Na nadcházejícím mistrovství v Rakovníku se představí v sedmi kategoriích.