Obec Břežany leží v kouzelné krajině na pomezí Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a Přírodního parku Jesenicko.

Starosta obce Pavel Škrle nám prozradil, jaké plány považuje letos zastupitelstvo obce za nejstěžejnější: „Chystáme především dokončení opravy špejcharu. Máme k dispozici peníze na dokončení druhé etapy.“ Tento jistě pozoruhodný objekt se sedlovou střechou bývalé kontribuční sýpky z konce 18. století najdete na rozlehlé návsi poblíž památkově chráněného kostela svaté Markéty. Sloužil k uskladnění naturálních obilních dávek odváděných místními hospodáři státu. O pouti v roce 2011 byl slavnostně po částečné rekonstrukci znovuotevřen. Návštěva je možná na požádání.  S opravami se začalo už před čtyřmi lety. Jako první tehdy přišla na řadu střecha, která byla zaplacena dotací z krajských peněz.Finanční pomoc přišla také díky Místní akční skupině Rakovnicko (MAS), která obci pomohla sehnat díky dotaci z programu Leader.

„Pak odstartovala první etapa rekonstrukce a my dali dohromady interiér. Druhá etapa bude letos věnována exteriéru budovy a oknům. Budeme rádi, až špýchar bude dokončen a bude sloužit jako takové kulturní centrum, kde by se mohli scházet místní obyvatelé. Bude vizuálně propojen s dětským hřištěm a návsí. A například při pouti na návsi bude sloužit jako takové zázemí,“ nastínil Pavel Škrle.

Letos by se mělo rovněž začít s výstavbou vodovodu. „Máme příslib peněz z kraje, dostali jsme počáteční částku na první etapu. Čeká nás také brigáda na úklid obce, teď na jaře řada akcí pro děti a v červnu po dlouhé době konečně vítání občánků. Sešly se nám tady letos už čtyři roční děti. Z toho máme pochopitelně velkou radost,“ upozornil Pavel Škrle.

Jak jsme již naznačili, Břežany patří mezi ty obce Rakovnicka, které určitě stojí za to navštívit. Zdejší kraj je totiž bohatý na historické památky i přírodní krásy.Pavel Škrle je kromě starosty obce také majitelem rodinné farmy Hedecko, která nabízí celou řadu aktivit včetně jízdy na koni nebo rybaření. Vyhlášené jsou zdejší jarmarky. Na břežanské návsi je volně k použití již zmíněné asfaltové hřiště. Ve vesnici se nachází typická vesnická hospoda a na blízké farmě je rovněž rodinná hospůdka.

„Pokud mohu něco dodat, tak to, že mě za poslední rok nejvíce potěšil fakt, že místní se stmelili, není jim lhostejné, jak obec funguje a zúčastňují se všech akcí. Loni jsme se například odvážili uspořádat pouť na venkovním prostranství a přišli na ni skoro všichni. Myšlenka dostat lidi zpátky k sobě se tady v Břežanech daří,“ dodal ještě Pavel Škrle.