„Volit chodíme s rodinou pravidelně. Ještě jsme snad nevynechali ani jedny volby. Vždy se jako rodina domluvíme a vyrážíme. Poté se s rodinou syna vydáme do restaurace, děti si dají pohár, dospělí něco ostřejšího,“ reagoval s úsměvem ve tváři na dotaz Deníku Adam Blecha.

„Volit půjdeme, ale až v sobotu. Manžel se vrací z Prahy kolem osmé hodiny, poté se mu už nikam příliš nechce. Spojíme to rovnou s procházkou,“ řekla Zuzana Truksová.

Komunální volby jsou mnohem větším lákadlem než jakékoliv jiné volby. I proto volební komisaři věří v hojnou účast. Tipovat se konečnou celkovou volební účast oslovení neodvažují. Při nedávných volbách zprvu totiž volební účast vypadala velmi nadějně, v sobotu ale dorazilo minimum lidí.

„Většinou lidé přijdou těsně před a od dvou do čtyř je lidí vždycky víc. Pak to opadne a k večer zase chodí. Jeden starší pán už tu stepoval kolem jedné hodiny,“ prozradil předseda volební komise Ivan Louda, který si za stůl se seznamem voličů sedl již poosmé.

Ve volebních místnostech rozhodně není nouze o vtipné momenty – jako v prostorách volební místnosti 2. ZŠ Rakovník. Jedna paní zde hodila volební lístek místo do urny do koše. Svůj přehmat však brala s humorem. „Volím už desítky let, ale tohle se mi ještě nestalo,“ smála se.

A nejsou to zdaleka jediné perličky, které se na 2. základní škole udály. „Stává se, že sem lidí chodí se psem, což se nám nelíbí. Přitom ho mají nechat před místností, ale asi k němu mají silnou citovou vazbu. Jednou si u nás paní zapomněla hůl. Nebo se lidé ptají, zda máme všechno na nástěnce, většinou se jedná o stejné lidi,“ dodal předseda volební komise.

Poklidná byla situace po začátku voleb ve volební místnosti v Domu dětí a mládeže Rakovník. Zvláštností tohoto okrsku je fakt, že zahrnuje jeden pečovatelský dům a jeden domov seniorů, takže struktura voličů je poněkud jiná, než u ostatních okrsků. „Starších lidí sem chodí hodně. Dříve jsme chodili a obcházeli celý pečovatelák, dneska už si řeknou, kdo chce jít volit a kdo ne,“ sdělila Jaroslava Holíková, předsedkyně volební komise.

Ve zmíněné volební místnosti došlo i na jednu humornou výtku od jedné z voliček. „Jedna paní nám vynadala, že tu máme nepořádek a nemáme ani žádnou kytici, takže máme nedoatatečně vybavenou volební místnost,“ dodala s úsměvem zapisovatelka Ivana Bendlová.