VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Rakovnicka soucítí s občany Paříže

Rakovnicko – Jako velkou tragédii a neštěstí, které postihlo nevinné lidi, vnímají obyvatelé Rakovnicka události v Paříži. „Jsme v pořádku. Nic se nám nestalo," posílají Francouzi svým českým kolegům, se kterými pracují ve francouzské firmě na Rakovnicku, prostřednictvím Facebooku. Francouzští kolegové jako obvykle odjeli na víkend domů.

15.11.2015
SDÍLEJ:

Projev soucitu a solidarity na Městském úřadu v JeseniciFoto: Archiv MěÚ Jesenice

Teroristický útok také odsoudili členové Divadelního souboru Tyl Čistá: „Je to obrovská tragédie. Uvědomili jsme si to hlavně ve chvíli, kdy lidé přicházeli na představení. Nikdy nevíte, kdy se najde nějaký hlupák, který přijde mezi lidi, kteří se baví a nic nečekají, a udělá to," řekl za všechny členy souboru Pavel Tintěra mladší.

Hodně zvažoval, jestli události v Paříži zmínit před sobotní premiérou divadelní hry Dr. Johan Faust. „Pak převážil názor, že já se k tomu mohu nějak vyjádřit, ale nejsem osoba, od které by to znělo patřičně," mínil Tintěra.

Podle jeho názoru událost zase trochu změní svět a lidé začnou myslet zase v trochu jiných souvislostech, protože toto opravdu nelze předvídat a je to to nejzákeřnější, co se může stát.
„Ublížit lidem, kteří to vůbec nečekají, jsou bezbranní, nijak se neprovinili, je opravdu jednoznačně k odsouzení. Je mi to líto," zkonstatoval Pavel Tintěra. Sám Francii navštívil několikrát a moc se mu tato země líbí. Vůbec tyto věci zdejším lidem nepřeje.

Tragédii přirovnal k událostem v Americe, kterou navštívil v roce 2003. Atmosféra
i dva roky poté byla stísněná a stále něco bylo ve vzduchu, co člověka nutilo nad tím přemýšlet. „Stáli jsme na Manhattanu u té díry a koukali jsme se dolů. Za námi stály ohořelé obchody, a to jsou silné okamžiky. Na každém kroku byl vidět stres a ostražitost policistů," popisoval zážitky Pavel Tintěra. Ta samá atmosféra teď podle něj musí být 
v Paříži. I když je tam v lidech odhodlání, nebojí se a nedbají pokynů, aby nevycházeli raději ven. „To je fascinující. Otázka je, jestli to nevyvolá nějaké další reakce, ale je dobře, že tam jsou lidé stateční," uzavřel Pavel Tintěra.

Události zasáhly také obyvatele Krušovic, kteří se sešli při vzpomínce na svého rodáka, malíře Václava Rabase. Uvědomili si velkou bolest, kterou prožívají pozůstalí po obětech odsouzeníhodného činu. Zároveň však vyjádřili obavy z možného teroristického útoku.

Tragické zprávy vnímají rovněž obyvatelé Jesenice. Jako první vyvěsili na budovu městského úřadu českou vlajku a vlajku Evropské unie.
Francouzská a černá vlajka vlaje v Novém Strašecí. Události v Paříži se dotkly i gymnázia Jana Amose Komenského v Novém Strašecí. Jak, vysvětlil ředitel Richard Spiegl: „V sobotu odpoledne měli naši studenti odcestovat na týdenní jazykový a poznávací pobyt do Paříže. Bezpečnost a zdraví našich žáků a pedagogů jsou na prvním místě a proto jsem akci, na kterou se všichni moc těšili, bohužel musel zrušit."V Rakovníku lidé přinášeli květiny a zapalovali svíčky u Mariánského sloupu na Husově náměstí.

Projevy zármutku a sdílení bolesti se však ozývaly nejvíce na na Facebooku. Ke své fotografii lidé připojují francouzskou vlajku. Pod heslem Pray for Paris si navzájem sdělují své dojmy a názory. Vedle projevů soustrasti 
a účasti s Francouzi se objevují i radikálnější názory. Například Milan události shrnul takto: „Věc je to tragická, ale je to odraz současné politiky. Současná uprchlická krize nahrává těmto radikálům. Je třeba lépe střežit hranice Evropy." Podobný názor má i Václav: „Obávám se, že události z Francie jsou jen logickým důsledkem otevřené sluníčkové, multikulturní, nejednotné Evropy. Je třeba začít jednat a činit konkrétní kroky k obraně vnějších hranic Evropy. Je třeba konečně jasně rozlišovat mezi chudákem válečným utečencem a ekonomickými migranty."

Autor: Šárka Hoblíková

15.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Na letošní Pohodě V Brance panovala vánoční atmosféra i slunečné počasí. Ale hlavně pohoda.
45

V Brance opět zavládla pohoda

Hledá se lupič světel za tisíce. Ukradl je ze školy

Nové Strašecí – Nezvanou návštěvu zažila minulý víkend Základní a mateřská škola J. A. Komenského v Novém Strašecí. Bohužel ani jí se nevyhnulo řádění zlodějů. Že některé věci z uzamčeného skladu chybí, si v pondělí ráno všiml jeden ze zaměstnanců, který případ nahlásil novostrašeckým strážníkům.

FOTOGALERIE: Česko zpívá koledy 2017 na Rakovnicku

Rakovnicko - Společné zpívání koled si již po několikáté nenechali ujít v Zavidově u kapličky, kam s dobrou náladou přišli také klienti Domova Domino. A skvělá atmosféra panovala i při zpívání v Čisté u vánočního stromečku. Děti k němu přišly rovnou ze školy, kde si odpoledne vyráběly betlémy.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Střední Čechy – Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT