Dětské pokojíky zase zdobili drátění Ferdové Mravenci, Rumcajs, či Křemílek s Vochomůrkou. Dámy zase vyrážely do ulic s parádní taškou s vyřezávanými uchy a vypalovanými ornamenty. Taška se ušila z látky podle šatů nositelky nebo se háčkovala z barevného lýka. Ženy se tak předháněly v nápadech i zručnosti. Obývací pokoje zdobily nástěnné koberečky „vypíchané" z chemlonu. Jejich tvorbou se zabývala po večerech často celá rodina. Stačilo jen přízi navléknout do kovového pouzdra od náplně čínské propisky, konec roztavit nad svíčkou a přitisknout na kostičku nového hadru na podlahu a ustřihnout v potřebné délce. Rázem se pak tyto hadry s kostičkami staly nedostatkovým zbožím.

Nebo jste mohli jako originální dárek dostat roztomilého pudlíka z chemlonu, který v sobě skrýval lahev něčeho ostřejšího. Tyto a mnoho dalších věcí najdete na výstavě v mansardě Muzea TGM v Rakovníku s názvem Domácí umění mezi chemlonem a drátem. Určitě vás přenese do dob mládí i dětství. Výstava představuje kromě výrobků i materiály, kterých lidé používali, aby si tak sami vyzdobili v šedesátých a osmdesátých letech své příbytky.

V sedmdesátých letech se ženy pustily do prací z chemlonu. Vytvářely z nich nejen tapiserie, ale i bačkory, pantofle, přehozy. Často práci úplně podlehly, že jí trávily celé večery i prázdniny. Mezi sebou si předávaly nápady i předkreslené vzory.

Kov zase naopak patřil mužům. Díla z něj vznikala většinou na pracovištích, z toho, co bylo právě k dispozici. Ať už z odpadu nebo materiálu určeného pro výrobu. Fungoval tu i jednoduchý výměnný obchod.
Inspiraci tvůrci domácího umění brali z filmu, dobové ilustrace, animovaných filmů i středověku a vesmíru a dokonce i z bruselského stylu.
Výstavu Domácí umění mezi chemlonem a drátem připravilo občanské sdružení se stejným názvem. Sdružení sbírá a dokumentuje předměty, které si lidé sami vyráběli k výzdobě svých domácností v poválečném Československu.

Cílem výstavy rozhodně není hodnotit uměleckou a estetickou úroveň exponátů, pranýřovat nebo zesměšňovat tvorbu uplynulé doby. Snahou občanského sdružení je spíše vyzdvihnout ryzí projevy této tvorby. Dále zachytit zbytky tohoto dříve mohutného proudu aktivní tvorby uměleckých děl, která po roce 1989 vlastně vymizela. Výstava v rakovnickém muzeu potrvá do 22. listopadu.