To byly podle Mileny Křikavové z infocentra nejčastější požadavky zájemců, kteří se zastavili na stánku, jímž Křivoklátsko a Rakovnicko prezentovalo nabídky regionu na veletrhu cestovního ruchu Holiday World na výstavišti v pražských Holešovicích. „Je znát, že lidé už nedělají jen na chalupách, ale také jezdí na výlety,“ podotkla Křikavová.
„Hodně lidí také vzpomíná, jak k nám jezdili česat chmel,“ připomněl Radomír Dvořák ze Svazu měst a obcí Rakovnicka – s tím, že jak někdejší brigádníci zestárli, většinou si připomínají už pouze ty příjemné zážitky.
Mimořádnou příležitost k tomu budou mít 23. srpna. „To v Přílepech chystáme soutěž v ručním česání chmele,“ zve Dvořák už s předstihem. Jedním dechem připomíná, že chmel může být mnohem víc než koření piva. V Přílepech se tak návštěvníci mohou dovědět, jak ze šištic připravit například omlazující zábal, antidepresivní elixír či vyrobit odpuzovač molů.
Zvláště obyvatelé Teplicka a Chomutovska také často vzpomínají, jak na Rakovnicko jezdívali na školy v přírodě. Přání zavzpomínat na dětství v zařízeních, kde pobývali jako školáci, se ale každému nemusí vyplnit.
„Ne kvůli tomu, že jsou v pronájmu – levné služby a dobré stravování ale přispěly k tomu, že mnohde už mají zavedenou klientelu a dostanete se tam těžko,“ vysvětlil Dvořák.
Rakovnický region se na výstavách a veletrzích propaguje dobře a úspěšně. Má co ukázat, co nabídnout a pro turisty je lákavým krajem. I proto je snaha být vidět všude tam, kde je cestování v hlavní roli.
Už pravidelně se na propagaci Rakovnicka podílí i rakovnická knihovna. Také její ředitelka Milena Křikavová byla na Holiday Worldu u toho.
„Já na veletrhy a výstavy jezdím ráda. Jezdím po nich už dvanáct let a jak říkáme, prodáváme Rakovník do světa. Vnímám tu, jak se cestovní ruch vyvíjí, sleduji, jak to dělají jinde a učím se od nich tomu dobrému,“ říká Milena Křikavová.
Za ta léta dobře pochopila, že tištěný materiál a pár slov navrch udělá daleko více, než internetová stránka.
„I přes rok se snažíme v Informačním centru, které knihovna provozuje, dávat návštěvníkům informace a rady, s tím nám pomáhá řada publikací a letáků. Myslím si, že to děláme společně se Svazkem dobře, alespoň na takovýchto akcích je o Rakovnicko zájem,“ doplnila Křikavová.