Kořeny lípy byly napadeny dřevomorkou a strom měl navíc i prasklý kmen pod kůrou. Pokud by kořeny byly v pořádku, kácet by se nemusel. Prasklina v kmeni by se vyřešila železnými obručemi, které stáhnou kmen, což je běžná praxe u záchrany prasklých stromů. „Museli jsme strom nechat prohlédnout a pokácet ho byla opravdu jediná možná varianta," vysvětlil situaci Tomáš Pospíšil, z Národního památkového ústavu, územní památkové správy.

Padl také návrh, že by se prostor kolem stromu nechal zabetonovat, aby beton držel kořeny, ale bylo by to jen krátkodobé řešení. S kácením cirka dvě stě let starého stromu se začalo na nádvoří hradu krátce před osmou hodinou ranní. Strom nebylo možné porazit celý najednou, protože by jeho kořeny, strhly silný kmen na kašnu, které stojí vedle něho. Řezalo se tak postupně. A to od větví až se postupně rozřezal celý kmen. „Strom je starý zhruba dvě stě let, přesný rok zjistíme, až když uříznou kmen, pokud tedy nebude zevnitř shnilý nebo poškozený,“ řekl Slabý. Strom byl navíc nebezpečný i pro návštěvníky hradu. První nádvoří muselo tak být na několik dnů částečně uzavřeno. „Děje se tak v zájmu bezpečnosti návštěvníků i ochrany přilehlých částí národní kulturní památky,“ uvedla Alena Jakšová, z Národního památkového ústavu, správy hradu Křivoklát. Včera byl celý strom pokácen a dnes se ještě na nádvoří budou uklízet zbytky.

Památka na starou lípu zůstane ale na hradě. „Až strom pořežou, uříznou koláč s letokruhy a ten pak vystavíme na hradě, jako památku na strom,“ uvedl záměr Slabý. Není to jediný strom, který musel být kvůli bezpečnosti pokácen. „V posledních letech takových lip odchází stále více, je to stejné jako s člověkem,“ řekl Slabý. Kastelán hradu chtěl strom věnovat řezbářům, aby z něj něco památečného vyřezali. „Kmen jsem chtěl darovat řezbářům, ale strom už bohužel pustil mízu a je pro tyto účely nepoužitelný,“ vysvětlil Slabý. S dřevem z lípy tedy nakonec zatopí na hradě. Památeční lípu, která zdobila nádvoří hradu Křivoklát kolem dvou set let, brzy nahradí nová. Zasazena bude v rámci oslav 100. výročí vzniku Československé republiky. „Na státní svátek 28. října zasadíme na stejném místě lípu novou,“ uvedl Slabý.