Na delší turistickou trasu, jejímž cílem byl druhý nejvyšší vrchol pohoří Džbán – Louštín, vyrazilo ráno celkem čtyřiaosmdesát turistů. Cyklistů se na třicetikilometrovou vyjížďku vydalo sto osm, na kratší turistickou trať, která vedla jen po okolí Lišan, se vydalo sto deset výletníků.

„Každý dostal na startu sušenku, pamětní placku a průkazku, do které po cestě sbírají razítka. Po návratu zpět do cíle na všechny účastníky čekal řízek Lišanské šlapky. Na závěr bylo připraveno celkem čtyřicet hodnotných cen včetně třech jízdních kol, televize či retro rádia, přičemž jejich vítěze určil los průkazek. Nejedná se o závod, takže pořadí v cíli nehrálo roli,“ vysvětlila jedna z organizátorek akce Irena Mikolášová.

Odpolední program v lišanské sokolovně, kterým byla akce zakončena, moderovala oblíbená Barbora Ladrová. Kromě zmíněného losování vítězů cen na zúčastněné čekala také kouzelnická show Jana Vaidiše.

„Účastníků byl přibližně stejný počet, jako tomu bylo loni. Za to jsme velmi rádi, protože dnes nebylo moc dobré počasí. Avšak mohlo být ještě hůř, podle předpovědi mělo dokonce sněžit. To se naštěstí nevyplnilo,“ hodnotila letošní ročník akce Mikolášová.

Lišanská šlapka byla původně silničním cyklistickým závodem, kterého se zúčastnil dokonce i reprezentant Antonín Bartoníček či paralympionik Jiří Ježek. Původně při ní cyklisté zdolávali trasu dlouhou čtyřiašedesát kilometrů, která vedla i kolem Berounky. Postupem času ale přestal závod s půl tisícem účastníky vyhovovat bezpečnostním kritériím, a tak byl přetransformován na cyklistický výlet a turistický pochod. V této podobě se letos uskutečnil podeváté.