Jaká spatříme ráno souhvězdí?
Na ranní obloze vládnou souhvězdí zimní, ale o slovo se již postupně hlásí i souhvězdí jarní. Nejvýraznějším a asi i nejznámějším je souhvězdí Orion. Při dostatečné tmě v jeho meči spatříme difúzní mlhovinu M 42, nebo-li Velkou mlhovinu v Orionu. Proto ho budeme brát jako základní orientační bod. Severozápadním směrem září souhvězdí Býka s otevřenou hvězdokupou Plejády, která má katalogové označení M 45. Je viditelná jako obláček hvězdiček, triedrem ji pak spatříme jako takový maličký vůz. Severně od Orionu je souhvězdí Vozky s jasnou hvězdou Capellou a severovýchodně pak souhvězdí Blíženců s jasnou dvojicí hvězd Castor a Pollux. Trochu jižněji narazíme na souhvězdí Malého psa s hvězdou Procyon a ještě více k jižnímu obzoru souhvězdí Velkého psa. Tomu vládně nejjasnější hvězda celé oblohy - Sírius. Východním směrem od skupiny zimní oblohy začíná jarní skupina souhvězdí. Nejnápadnějším je souhvězdí Lva, nejjasnější hvězdou je Regulus. Nad východním obzorem je souhvězdí Panny, nejjasnější hvězdou je Spika.

Kde najdeme zmíněnou čtveřici planet?
Královnou oblohy je planeta Venuše. Je Jitřenkou a tudíž nejjasnějším objektem oblohy. Září vysoko na ranní obloze, nad východním obzorem a pohybuje se souhvězdím Panny. Kdo sleduje naše hvězdné toulání, určitě ví, že nás v první polovině letošního roku doprovázela na večerní obloze. Zářila jako Večernice vysoko na večerní obloze, nad západním obzorem. V polovině srpna prošla na obloze kolem Slunce, aby se koncem srpna objevila jako Jitřenka zdobící ranní oblohu. V letošním roce nastávají unikátní podmínky pro její sledování. Další takovou možnost budeme mít až za osm let, v roce 2015.

Téměř nad hlavou, nedaleko jasných hvězd Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců, září planeta Mars. Prozradí se načervenalým světlem, v této části oblohy je nejjasnějším objektem. Jeho jas se bude do konce roku ještě zvětšovat.
Třetí planetou je nejkrásnější planeta sluneční soustavy – Saturn. Ten září v souhvězdí Lva. Při pohledu dalekohledem spatříme i jeho prstence.
Čtvrtou planetou ranní oblohy je planeta Merkur. Spatříme ho po většinu měsíce ráno nad jihovýchodním obzorem, nejlepší viditelnost bude 1. – 25. 11.


Jaká zajímavá seskupení budeme moci pozorovat?

4. 11. 2007 - k planetě Saturn se (pouze na obloze) přiblíží Měsíc, nastane konjunkce obou těles, Saturn bude přibližně 2° severně od Měsíce
5. 11. 2007 - dojde na obloze k setkání Venuše a Měsíce. Venuše bude zářit 3,8° severně od Měsíce.
8. 11. 2007 - nastane konjunkce Merkuru s Měsícem, Merkur bude necelých 8° severně od Měsíce. Merkur je nejvíce na obloze vzdálen od Slunce – jsou nejlepší podmínky k jeho spatření
27. 11. 2007 - dojde ke konjunkci Marsu s Měsícem, Mars bude 1°jižně od Měsíce.
28. 11. 2007 - dojde ke konjunkci Venuše s hvězdou Spikou ze souhvězdí Panny. Spiku najdete přímo pod Venuší ve vzdálenosti necelých pěti stupňů.

Přeji všem jasnou oblohu a krásné zážitky pod hvězdami.