Hned v pátek od 19.30 hodin začíná přehlídka příběhem Zmatek nad zmatek. Je to klasická verneovka od Julese Vernea v netradičním podání Tomáše Hájka. Hru zahraje jako stínové divadlo za použití ze škol dříve dobře známého meotaru.

Ozvěny loutkářské Chrudimi je v Novém Strašecí novinkou, ale jinak má už mnohaletou tradici. Uskutečnila se například v Praze, Bechyni. Jak se dostala přehlídka do Nového Strašecí, prozradila Lenka Nikodýmová, vedoucí odboru kultury, sportu a rodinné politiky: „Chtěli jsme v kulturním centru uspořádat nějakou přehlídku, proto jsem oslovila Michala Drtinu, který má s loutkami zkušenosti."

Pořadatelé přehlídky se rozhodli změnit místo pořádání a Nové Strašecí jim připadalo jako výhodné. Kromě hraných příběhů se tu uskuteční také setkání lidí, kteří studují loutkové divadlo na lidové konzervatoři.
„Studenti ukážou v neděli výsledky své práce. V deset hodin začíná přehlídka jejich prací, které udělali v minulém roce. Jsou velmi zajímavé a dávají nový pohled na loutkové divadlo. Loutka nemusí být jenom panáček, kterého znají všichni v podobě Spejbla a Hurvínka. Loutka může být vlastně cokoliv, předmět a podobně," řekl Michal Drtina.

Kromě loutkových her jsou připraveny také loutkářské dílny pro děti. V nich si mohou děti vyrobit cokoliv, včetně kompletní sady papírových loutek, aby mohly dál hrát divadlo a zkoušet, jak se loutky vodí.
Ani dospělí nepřijdou zkrátka. V sobotu mohou zavítat na téměř půldenní seminář Martina Haka Umění vyprávět příběh. Je určený pro všechny, například pro učitele ve škole, nebo pro ty, kteří chtějí vyprávět příběhy ve skautském oddíle.

„Umět vyprávět příběhy je vlastně podstata divadla. Lidé poslouchali příběhy už od pradávna, a ti, kteří je uměli vyprávět, byli ve svém okolí vážení. Vstup na seminář je zdarma, pokud někdo chce přijít, může. Ještě máme volná místa," upozornil Michal Drtina.

Faustování vzniklo před mnoha lety díky Luďku Richterovi, který chtěl ukázat, že loutkové divadlo se nehraje jenom pro děti a že mnoho představení je i pro dospělé. Proto pořadatelé letošní přehlídky program sestavili tak, aby si na své přišli děti i dospělí. Například už zmiňovaný příběh Zmatek nad zmatek je vhodný pro děti nad deset let.

Další příběh pro děti i dospělé je příběh vypravěčský – Rudova kosmická dobrodružství v podání Martina Haka. Začíná v sobotu v 17 hodin. Před tím tu od 15 hodin zazní dobře známé vyprávění Lakomá Barka od Divadla KÁKÁ. Pohádky nejen na neděli jsou připraveny na nedělní odpoledne v 15 hodin. Uvidíte Bílobílý svět v podání divadla Střípek Plzeň a V jednom lese, v jednom domku od divadla Vozichat Jablonec nad Nisou.
Loutkové dílny pro děti začínají v sobotu a v neděli vždy od 14 do 17 hodin. Na ty je vstup zdarma. Na divadelní představení kromě ukázek studentů loutkářské konzervatoře v neděli v deset hodin dopoledne zaplatíte 30 a 45 korun.

„Letošní Faustování je takový první zkušební ročník. Pokud se vše podaří, je možné, že se tu uchytí v podobě pravidelné podzimní přehlídky. Většina inscenací byla uvedena na Loutkářské Chrudimi, přehlídce loutkového amatérského divadla, kde jsou vidět nejlepší kousky," zkonstatoval Michal Drtina.