Jak jste se dostal k pečení chleba?
K pečení chleba jsem se dostal tak, že jsem sem nastoupil v době, kdy prakticky statek nebyl vybaven a chlebová pec ani nestála. Bylo to těsně potom, kdy majitelé odprodali stavení státu.

Takže jste byl u zrodu nové chlebové pece?
Ano. Byl jsem vlastně u zrodu a shánění všech možných věcí a došlo i ke stavbě chlebové pece. Napřed jsme měli takový záměr návštěvníkům ukázat pečení chleba, sjednat si pekaře a jednou za čas jim ukázat pečení chleba. Ale nakonec došlo na to, že jsem se technologii naučil sám.

Kdy mohou návštěvníci pečení chleba vidět?
Předvádím to tady návštěvníkům každou sobotu od května do září, což je svým způsobem přínosem nejen pro statek, ale i pro pekařské řemeslo. Teď to mohou vidět při akci Malý advent. Přece jen pečení chleba bývávalo běžné v padesátých a šedesátých letech a od té doby se na vesnicích neprovádí. Je málo míst, kde by bylo k vidění. Byť máme spoustu skanzenů a památek, málokdo se do toho pustí. Je to přece jen práce, která je navíc, kterou se člověk musí naučit. I já nejsem vyučený pekař, jsem zemědělec, takže mi trvalo nějaké tři měsíce, než jsem do toho pronikl tak, že je to poživatelné a dá se to předvádět.

Jaký byl váš první chleba?
Měli jsme tady velkou akci, když se nově postavená pec začala vyhřívat. Pekař Špáňa ze Šanova slíbil, že nám přiveze těsto. A tak jsme vyhřívali a vyhřívali, ale nikdo nevěděl, na kolik stupňů. Když jsme na teploměru měli 400 stupňů, tak jsem volali Špáňovi, jestli už jede, a on že ještě ne. Tak jsme topili pět hodin a na teploměru bylo 500 stupňů. Takže samozřejmě chleba, který se sází při 280 až 300 stupních Celsia, jsme spálili. Pak jsem tři měsíce zkoušel, jak vyhřát pec a v kolik hodin zadělat, aby obojí sedlo.

Mohou u vás návštěvníci chleba ochutnat?
Lidi ochutnat mohou vždy v půlce července. Když lidé ochutnají, zjistí, že chleba je podobný lepšímu standardu, co je v obchodech. Není to tak, že by se udělalo těsto, vyzkoušelo se a vyhodilo, to v žádném případě.

Takže pečení chleba vás baví?
Baví mě to. Jinak by to člověk nedělal.