Občanští demokraté rakovnickou radnici opustili po dvanáctiletém vládnutí v roce 2014. Nyní se podle všeho vrátí. Roli starosty by se lídr Luděk Štíbr rozhodně nebránil. „Deklaroval jsem, že se o post ucházím, šel jsem do komunálních voleb z pozice jedničky. Bylo by nešťastné, kdybych nyní couvl,“ řekl Rakovnickému deníku Luděk Štíbr.

Nikterak dramaticky se ale neslavilo. „Poseděli jsme při skleničce u mne doma se spolukandidáty. Moc jim děkuji za práci, kterou odvedli, stejně tak voličům za jejich hlasy, velmi mne to potěšilo. Sice jsme nějaká očekávání měli, ale…“ komentoval volby Luděk Štíbr. Ten také řekl, že pocit radosti po vyhlášení výsledků voleb vystřídala tíha odpovědnosti.

Občanští demokraté si oproti předchozím komunálním volbám polepšili o jeden mandát, nyní jim patří čtyři křesla. Už v sobotu večer se tak rozjela povolební vyjednávání. „Oslovíme ty strany, které mají podobný program a podobné názory na věc. Proti nám se již defakto vymezili ještě před volbami sociální demokraté, stejně tak rozhodně nebudeme spolupracovat s komunisty. Rozhodně nic ovšem nemám proti zvoleným zastupitelům za KSČM, jsou to osobnosti, spíše je to věc morální,“ sdělil Luděk Štíbr.

V Rakovníku se rýsuje již nová koalice ve složení ODS, Město pro vás a Společně pro Rakovník. Ani jeden z lídrů spolupráci nevyloučil a dokonce ji všichni považují za nejvíce reálnou. K tomu je zapotřebí sehnat pro nadpoloviční většinu, zmíněné subjekty disponují dohromady 10 hlasy z 21 možných, podporu u dalších kandidátů. Nejvíce se zrak upírá směrem ke kandidátovi Janu Mudrovi (Změna pro Rakovník). Právě on by mohl být tím jedenáctým.

„Umím si takové složení představit, ale vše je věcí ještě dlouhých jednáních. Uvidíme, stát se může ještě cokoliv,“ dodal Luděk Štíbr.