Masivní reliéf se zpět do vstupní haly historické budovy rakovnického městského úřadu nedostane. Vedení Rakovníka to zamítlo.


Ten požadoval, aby se zpět do vstupní haly rakovnické radnice vrátil bronzovodřevěný reliéf od sochaře Václava Markupa, který zde byl umístěn k uctění památky všech padlých rudoarmějců ve II. světové válce a především generála osvoboditele Dmitrije Dmitrijeviče Lysovolenka, jenž 9. května 1945 prohlásil Rakovník osvobozený.

Nic mu v té době, když hovořil z radničního okna, nevadilo, že nacistická vojska opustila město o pár dní dříve po nátlaku Vlasovců (Rusové bojující na straně nacistického Německa proti bolševismu – pozn. redakce). Rada města Voborského návrh zamítla. Deska, která byla na radnici instalována od května roku 1980, byla sejmuta na začátku 90. let minulého století.

Dnes se nachází v depozitáři Rabasovy galerie a podle jejího ředitele Václava Zoubka by nebyl technický problém desku městu zapůjčit. Na původní místo by již vrátit nešla, protože je zde dnes podatelna. Národní památkový ústav, jehož stanovisko si radnice vyžádala, doporučil její přemístění do zasedací Wintrovy síně.

„Jedním z hlavních důvodů, proč reliéf ve Wintrově síni nenainstalujeme, je, že síň bývá běžně veřejnosti nepřístupná a otevírá se vlastně jen v době konání zastupitelstva. Navíc si nemyslím, že by to bylo dnes vhodné,“ vysvětlil starosta. Generál Lysovolenko byl členem více než kontroverzního politického oddělení Rudé armády.

Podle informací od tiskového mluvčího radnice Jana Poláka nikdo z radních nebyl zásadně proti umístění desky v radnici. Důvody pro zamítnutí podle něho byly především technického rázu. Podle radních by reliéf měl zůstat v depozitáři galerie, nebo by se v budoucnu mohl umístit do lapidária. „Přeci je to jenom součást naší historie,“ dodal rakovnický starosta.