Magnetická rezonance byla pořízena za 26,5 milionu korun v rámci evropského dotačního programu ReactEU. Další tři miliony stály stavební práce. „Cenově jde o přístroj střední třídy, ale podle schopností se rozhodně řadí k tomu lepšímu,“ potvrdil odborník na elektromagnetiku Jiří Pešl a připomněl, že přístroj je nyní instalován v deseti nemocničních zařízeních v České republice.

„Má Biomatrix technologii, tedy je v něm zabudována inteligence, která dokáže přizpůsobit vyšetření podle pacienta, buď zcela automaticky, nebo s jednoduchou asistencí obsluhy,“ vysvětlil Pešl s tím, že je snahou, aby standardní vyšetření páteře, mozku nebo velkých kloubů bylo hotové zhruba za deset minut.

Vyšetření se provádí na základě indikace lékařem a je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. „Přístroj má sedmdesáticentimetrový otvor pro pacienty. U šedesáticentimetrových bývá problém, že se pacienti necítili komfortně. Ve zkušebním provozu je od 22. května, kdy jsme vyšetřovali čtyři pacienty denně, šlo o základní vyšetření, která se potřebujeme naučit, abychom mohli postoupit dále,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení Viktor Fuchs.

Nemocnice nyní hledá kvalifikovaný personál. „Máme dva radiologické asistenty, popis magnetické rezonance probíhá vzdáleně, dělají ho dva lékaři. Sháníme do týmu další radiology, ale v dnešní době to není jednoduché,“ poznamenal primář.

Přesné zobrazení většiny orgánů

Magnetická rezonance je zobrazovací technika používaná ve zdravotnictví k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Její pomocí je možné získat řezy určité tělní oblasti, dále je zpracovávat a spojovat třeba až k výslednému 3D obrazu požadovaného orgánu.

Obecně lze říci, že je až na několik výjimek nejcitlivější metodou pro posouzení morfologie a patologie měkkých tkání – tedy mozku, míchy, svalů, šlach a kloubů. Využívá se však i na zobrazení dalších orgánů lidského těla.

Výhodou magnetické rezonance proti jiným podobným metodám v diagnostické radiologii je větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, zobrazení navíc probíhá bez škodlivého záření.

Ředitel nemocnice Tomáš Jedlička připomněl, že magnetická rezonance není v Rakovníku jedinou investicí do přístrojového vybavení. „Došlo také k výměně počítačového tomografu za nový. Jsme uprostřed výběrového řízení na vybavení nových operačních sálů. Jde například o operační stoly, laparoskopické věže, přístroje nebo pojízdný rentgen. Také na intenzivní péči budou nové přístrojové prvky,“ řekl Jedlička.

Tomáš Jedlička odchází do důchodu

Nemocnice chce nově vybavit i endoskopické oddělení na gastroenterologii. „Z vlastních prostředků také pořídíme přístroj na měření pevnosti kostí, tedy denzitometr,“ dodal ředitel Jedlička, který letos odchází do důchodu. Ve funkci ho nahradí Ondřej Dostál, který nastoupí od 1. července. Tomáš Jedlička mu ovšem bude v průběhu letošního roku ještě nápomocen.