Taky u sokolovny je vše v plném proudu. Ženy na startu každého pečlivě zapisovaly.
„Já už jsem zapsala třináct lidí na patnáctikilometrovou trasu. Tu si také lidé nejčastěji vybírají. Ale nejvíce se to sem nahrne kolem půl osmé, když přijedou autobusy od vlaku,“ dozvídám se od jedné z nich.

Až do desáté hodiny si mohli turisté vybrat mezi trasami deset, patnáct a dvacet pět kilometrů. Každý rok se chodí z jedné nebo druhé strany. Vytyčil je Miroslav Šípek z Karlovy Vsi. Například na „patnáctce“ jste mohli vyjít k Branovské hájovně, přes Karlovu Ves, hospodu na Kopečku, Červený kámen. Cesta dál pokračovala na Vyhlídku, do Luhu na zdejší přívoz. Tady nabízela zastavení Pamětní síň Oty Pavla. Pak jste dorazili do rekreačního střediska na vepřové hody. Cesta končila opět v místní sokolovně.

Právě tuhle trasu si vybrali Miroslav Truksa i Romana a Josef Kašákovi. Takhle společně chodí už dvacet let. „Dříve jsme chodili i tu čtyřicítku, teď už nám stačí dvacítka. Tak za tři hodiny budeme v cíli. Je to pěkná procházka krásnou přírodou. Křivoklátsko máme rádi, jezdíme sem i na kole,“ svěřil se za všechny Josef Kašák.

Každý účastník dostal v cíli pamětní list. Tím ale vše ještě nekončilo. Ušlým turistům při odpočinku vyhrávala kapela ze Základní umělecké školy v Rakovníku. Památku Oty Pavla připoměl pietní akt u jeho památníku. Školní kapelu vystřídala country kapela Rodeo. Své umění předvedli parašutisté z Plzně a letečtí modeláři z Rakovníka. V podvečer si to rozdali fotbalisté mužstva A Sokola Branov s fotbalisty Sokola Oráčov. Až do jedné hodiny v sokolovně vyhrával Ideal band.

Pochod v číslech

–první pochod se konal v roce 1984 za účasti 115 turistů
– letošního ročníku se účastnilo 730 turistů, oproti loňským 680
– nejvíce turistů šlo v roce 1990 při sedmém ročníku
– nejstarší účastník byl třiaosmdesátiletý Václav Blecha z Berouna, šel v rove 2010
– nejdále to měl na Branov Xayne Garrett z Londýna
– šestadvacet ročníků mělo jen dvě trasy 15 a 25 kilometrů
– loňský a letošní pochod měl trasy tři: 10, 15 a 25 km