Důvod? Představitelé města se obávají, že by mohlo být usnesení o půjčce, kterou navrhlo vedení ÚMK Rakovník, zpochybnitelné a navíc se obávají, jestli dotace vůbec dorazí (v Rakovníku se v současné době řeší fiasko s dotací údajně od ministerstva financí, díky níž vzniklo v areálu TJ Tatran Rakovník hřiště s umělým povrchem, pozn. redakce).

Vedení města sice chce firmě pomoci, a jak vyplynulo z diskuze, řada zastupitelů je proti myšlence, aby si firma půjčovala peníze od banky a platila k tomu úroky, ale vše mělo být daleko lépe formulované. Kvůli půjčce se nejspíše sejdou zastupitelé na mimořádném zasedání.

„Doporučoval bych, aby zde bylo stanovisko právníka. Toto se nedá tvořit na místě, ideální by bylo, kdyby i u toho byla smlouva," reagoval lídr zdejší opozice Marcel Chládek (ČSSD) a navrhl, aby se v lednu kvůli této věci svolalo mimořádné zastupitelstvo.

V podobném duchu se pak přiklonili i další zastupitelé a také tajemnice Městského úřadu Rakovník Eliška Holková. „Do konce zastupitelstva k tomu nemůžeme dát kvalifikované stanovisko právníka, vše si zaslouží dostatek času na důkladnější zpracování," řekla zastupitelům tajemnice městského úřadu.

„Diskuze je zbytečná, měli bychom to odložit. Nebudu nutit zastupitele, aby odsouhlasili něco, co nemají k dispozici. Není to jen ‚technikálie'," sdělil starosta města Zdeněk Nejdl (ODS).

Zcela opačného názoru je však vedení ÚMK Rakovník. Její jednatel Michal Volf zastupitelům na posledním zasedání řekl, že všude se píše, že dotace ve zmíněné výši dostane. Michal Volf navíc zdůraznil, že ÚMK a město jsou defakto na stejné lodi.

„ÚMK je stoprocentní organizací města. Oddálením se nikam neposuneme. Bavíme se o jednom balíku peněz. ÚMK se dlouhodobě nepouští do zisku a je ztrátová. Pokud se nezaplatí, bude ÚMK platit sankce, jedná se o jeden pytel peněz," připomněl zastupitelům Michal Volf. Tomu se hlavně nelíbilo, že vedení města chtělo přidělení půjčky odložit na další měsíc. Michal Volf také komentoval, že dotace se využila pro nákup nových vozidel. Pokud by tato dotace nebyla, řešilo by vedení rakovnické firmy nákup nových vozů.

„Je pozoruhodné, že přijdete za pět minut dvanáct, a ty, město, musíš zaplatit. Už tenkrát jste měli pamatovat na to, co se stane, když dotace nepřijde. Nyní přenášíte odpovědnosti na zastupitelstvo, které vše musí řešit narychlo. Není to tak jednoduché. Měl byste se snažit problémům předcházet," reagoval podrážděně opoziční zastupitel Miloš Lippert (ČSSD) na slova Michala Volfa.

Trochu jiný pohled na celou věc měl Miloslav Kubínek, lídr rakovnických komunistů.

„ Je to zbytečná záležitost. Čtyři miliony jsou velké peníze, ale v rozpočtu města ne takové, aby to město položilo. Měli bychom zaplatit s vědomím, že možná třeba černý petr zůstane městu," komentoval věc v diskuzi Miloslav Kubínek.