Ten Rakovnickému deníku před sjezdem ústředního výboru ČSSD řekl, že pokud nezvítězí ve straně demokracie, je to krach strany jako takové. „Dokonce si myslím, že bychom dopadli daleko hůře nežli třeba ODS. Musíme vybojovat budoucnost strany," reagoval Marcel Chládek.

Jak moc vás dění v sociální demokracii, jen několik málo hodin po vyhlášení oficiálních výsledků předčasných voleb, zaskočilo?
Z celé situace jsem byl obrovsky překvapený a také šokovaný. Předsednictvo strany vůbec nezačalo tím, že by zde měla být poprava předsedy strany Bohuslava Sobotky za špatný volební výsledek. Ti, kteří tam vystupovali, spíše podporovali předsedu strany, protože za špatný volební výsledek neseme zodpovědnost všichni. Různé změny a přeskupení zažíváme v politice defakto po každých volbách v každé straně, ale takovýto způsob jsem ještě neviděl.

Vy jste jejich chování ihned v neděli odsoudil …
Jedná se o hrubou chybu, kdy někteří upřednostnili své osobní ambice před tím, aby strana v klidu a z pozice vítěze voleb vyjednávala o vládě.

Jak by se měli podle vás tedy dotyční, kteří se o pořádný rozruch na politické scéně postarali, zachovat?
V politice platí, že každý má jen jeden kredit. A když jej ztratíte, jen velmi těžko ho získáváte zpět. A ti chlapci jej ztratili. Měli by tedy minimálně skončit ve vedení strany. Nejhorší na tom je, že ti dotyční předsedu Bohuslava Sobotku před volbami podporovali a čtyřiadvacet hodin po volbách udělají přesný opak.

Jaký to bude mít pro sociální demokracii dopad?
Ten už to má nyní v tom, že místo toho, abychom dali plnou podporu vyjednávacímu týmu, nechali jednat o nové vládě a plně se věnovali programovým prioritám, tak se bavíme, koho popravíme. To ČSSD oslabilo.

Už v předvolební kampani se však objevily spory mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem. Nedalo se tedy počítat s tím, že by se něco takového mohlo stát?
Nikdo nečekal, že někdo jen několik málo hodin po skončení voleb ztratí pud sebezáchovy a bude chtít kvůli vlastním ambicím potopit celou sociální demokracii. Rozhodně to tedy bylo nečekané. Hlavně, jak jsem říkal, je to hrozné v tom, že dotyční nejprve vyjadřovali panu Sobotkovi před volbami plnou podporu a poté zcela obrátili a veřejně lhali. Jak dotyčným může nyní někdo věřit?

Jakou roli, jestli vůbec, v takzvaném puči sehrál prezident Miloš Zeman?
Výraznou roli v tom podle mne sehráli především hráči ze sociální demokracie, protože kdyby byla ČSSD jednotná a nikdo panu prezidentovi nenaslouchal, asi by se toto třeba nemuselo stát. Domnívám se, že dotyční se prezidentovým jménem spíše oháněli a pan prezident v tom sehrál daleko menší roli, než si kdo myslí.

Co se bude dít tedy nyní na chystaném nedělním sjezdu? Pokud Bohuslav Sobotka uhájí funkci předsedy, může to být podle vás nějaký vzkaz voličům?
Vesměs jsou možné pouze dva scénáře. Pokud členové podpoří předsedu Bohuslava Sobotku a zvítězí tak demokracie uvnitř ČSSD, tak si myslím, že to může straně pomoci do budoucna. Vedení strany se tak očistí od lidí, kteří lžou a chovají se jinak, než říkají. Věřím, že se tento scénář naplní a strana se těchto lidí, kteří přeskakují každých čtyřiadvacet hodin k někomu jinému, zbaví.

A pokud ne?
Potom je druhá varianta. Pokud vyhrají takzvaní pučisté, tak se ČSSD stane nevolitelnou stranou. Pokud bychom postupovali takovým to způsobem, skončili bychom ne jako ODS, ale ještě mnohem hůře. Musíme vybojovat na nedělním sjezdu budoucnost strany, která existuje již 135 let a existovat ještě bude.

Jiné varianty tedy nejsou?
Podpora Bohuslava Sobotky je jediným řešením, jak z tohoto šlendriánu ven.

Pokud by Bohuslav Sobotka ale přeci jen neuspěl, nepřemýšlel jste o opuštění strany?
O tom jsem nepřemýšlel. Pevně věřím, že podporu Bohuslav Sobotka získá a jeho mandát bude tak velmi silný, že skončí jako absolutní vítěz.

Je reálné rozštěpení strany a co by to pro ČSSD znamenalo?
Je to nejhorší scénář, který může nastat. Ani jednomu křídlu by to rozhodně nepomohlo. Naším cílem je udržet sociální demokracii pohromadě. Není přeci možné, aby se strana rozpadla jen kvůli tomu, že někdo chtěl být jejím předsedou a nestal se jím.

Jak se k dění ve vrcholných patrech staví členové ČSSD na Rakovnicku?
Svolali jsme schůzku organizací a vyjádřili jsme jasnou podporu současnému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. Zároveň jsme vyzvali všechny členy ústředního výboru, aby potvrdili nominaci, kterou již Bohuslav Sobotka ve Středočeském kraji má, jako jediný kandidát na premiéra. Nikoho jiného si ani jako předsedu vlády za současného stavu nedokáži představit.

Jak jste vnímal demonstrace na podporu předsedy Bohuslava Sobotky?
Mile mne to překvapilo. Ihned poté, co jsem vystoupil v neděli v médiích, že nesouhlasím s kroky takzvaných pučistů, jsem měl telefon zahlcený SMS zprávami a stejně tak i mailovou schránku. Přiznám se, že jsem takovou podporu nečekal. Obával jsem se, že to bude lidem jedno, ale ukázalo se, že jim to jedno není. Podpořit předsedu přišli i voliči z jiných stran. Všem za to patří veliké poděkování.