„Zhruba v polovině října by mělo dojít k ukončení restaurátorských prací, snad i včetně vydláždění okolí sloupu. Jsem sám zvědavý, jak to nakonec bude vypadat," tlumočil novinářům původní předpoklad dokončení prací na Mariánském sloupu starosta Zdeněk Nejdl.

Tento termín však dodržen rozhodně nebude. Jak bylo již v úvodu článku řečeno, kvůli koordinaci prací firem nabraly plánované práce zpoždění.

„Během dnešního a zítřejšího dne by měly být na sloup umístěny ještě chybějící sochy," řekl v úterý dopoledne Rakovnickému deníku Aleš Záblocký, technik z Odboru správy majetku Městského úřadu Rakovník. Podle něj lze nyní jen stěží určit přesný termín, kdy by měl být Mariánský sloup na náměstí v Rakovníku včetně okolního vydláždění hotov. Nejzazším termínem podle smlouvy je však konec listopadu.

„V příštích dnech se začne odkrývat zemina. Termín dokončení prací bude záležet hlavně na tom, co všechno zde v zemi najdeme," uvedl Aleš Záblocký. Ten dále připomněl, že veškerá původní dlažba, jež se pod zeminou najde, bude využita pro vydláždění.

„Celé okolí Mariánského sloupu by mělo být vydlážděné, položí se zde historická dlažba," sdělil Nejdl a jedním dechem dodal: „Bude se jednat o dlážděný pruh vedoucí kolem sloupu od chodníku k chodníku. Historická dlažba pak vyplní mezeru mezi záhony růží."

Jen dodejme, že Mariánský sloup musel být v první polovině minulého roku rozebrán kvůli špatnému stavu jeho podloží. To zapříčinilo jeho neustálé, stupňující se naklonění. Kdyby radnice stav Mariánského sloupu neřešila, hrozilo by, že se sousoší zřítí.