Pan starosta Karel Filip udělil povolení k veselici a nabídl všem koblihy, na které se děti s chutí vrhly. K tanci a k dobré náladě zahráli učitelé ZUŠ Zdeněk Frolík a Miroslav Thuma se svými žáky. Průvod se dále zastavil před místním kostelem, kde k dětem promluvil farář Timotej Maria a rozdal jim lízátka. Průvod se postupně přesunul do Novostrašeckého kulturního centra. Tady si všichni mohli zatančit a děti předvedly na pódiu své nápadité masky, za což dostaly medový perníček vyrobený paní učitelkou Lucií Andráškovou.

Letošní soutěž O nejlepší buchtu měla opět dvě kategorie. Kategorie dospělých se zúčastnilo sedm soutěžících a dětské kategorie jedenáct. Po promenádě masek vyhlásila ředitelka ZUŠ Jiřina Kinkalová vítěze dětské i dospělé kategorie. A pak už si díky soutěžícím mohli všichni zúčastnění pochutnat na výborných buchtičkách.

Masopust probíhá v Novém Strašecí již od roku 1998. Jeden rok ZUŠ pro nemocnost Masopust nepořádala. V rakovnickém regionu patří zdejší masopust k nejstarším obnoveným tradicím po roce 1989. Je unikátní i tím, jak respektuje tradice Masopustu – masopustní úterý, tradiční popěvky a tance, pojídání koblih apod. Od roku 1999 chodí v průvodu tradiční masky – Královna, Medvěd, Kobyla, Žid, Smrt, Střapáč a další, vyrobené žáky výtvarného oboru ZUŠ.

Nápad pořádat zde Masopust se zrodil v hlavě pana Míly Kinkala, manžela současné ředitelky ZUŠ paní Jiřiny Kinkalové. A byl to také on, kdo zajistil zapůjčení nádherných a historicky cenných masek od tehdejšího Sboru hasičů v Srbči.

Cílem projektu je zapojení velkého počtu občanů, zejména rodin s dětmi, do komunitního života, obnovení a udržování tradic ve městě. Příležitost k utváření a upevňování vztahů mezi lidmi na malém městě. Zapojení rodin s malými dětmi i do přípravy a vytváření společné akce – postupně k průvodu přibyla Soutěž o nejlepší buchtu a Dílna pro rodiče s dětmi k vlastnoruční výrobě masek.

A bez koho by tohle všechno nebylo? Především bez učitelů a ostatních zaměstnanců ZUŠ. Za všechny jmenujme Ivu Vachkovou, Lenku Stránskou, Lucii Andráškovou, Mirka Thumu, Zdeňka Frolíka, Martinu Černou, Marcelu Štáfkovou, Ivanu Buřtovou. Dále Sdružení rodičů a přátel při ZUŠ, finančně se na Masopustu podílí také město Nové Strašecí, pomáhají pracovnice kulturního centra, rodiče, děti a všichni, kteří přijdou.


Výsledky soutěže o nejlepší buchtu:

Dospělí:

1. místo Alma Mater, buchta Alma Mater
2. místo Lucie Andrášková, Oříškovo-čokoládová bábovka
3. místo Zdena Jungmannová, Koka řezy

Děti:

1. místo Adélka Beníšková, Veselá mandarinková buchta
2. místo Lucie Batelková, buchta Janina
3. místo Pavlík Bureš, Čokoládová buchta s čokoládou

Autor: Ivana Rezková